زمان مطالعه: 7 دقیقه

۱۰ راهکار برای تدریس آنلاین موفق

تدریس آنلاین  از گذشته نیز مرسوم بوده اما با شیوه ی متفاوت و قدیمی ترین شکل آن در انگلستان زمانی بود که محتوای آموزشی به شکل پست ارسال میشد و تکالیف را باید در زمان محدود به پست تحویل می دادند.

آموزش آنلاین با پیشرفت تکنولوژی در قالب پیچیده تری پا به عرصه ی آموزش نهاده و شیوه ی آموزش را متحول کرده است. در شرایط کنونی با وجود اینکه لازمه ی آموزش تعامل به صورت مستقیم است اما عواملی مانند بیماری بوجود آمده ایجاب میکند که به آموزش آنلاین روی بیاوریم.

امروزه بدلیل پاندمی کرونا مدارس و همه ی مراکز آموزشی اعم از دانشگاه ها و آموزشگاه های علمی آزاد به صورت آنلاین کلاسهای خود را برگزار می کنند،اگر همین شرایط چند سال قبل رخ می داد شاید امکانات و تکنولوژی پیشرفته در دسترس همگان نبود و به آموزش دانش آموزان لطمه وارد می شد

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری به روز می توان با خیال راحت رفتن دانش آموزان به مدارس را کنار گذاشته و از طریق پیام رسان های مختلف با دانش آموزان ارتباط برقرار کرد و کلاس درس را تشکیل داد.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید

با وجود اینکه آموزش آنلاین نسبت به آموزش حضوری دارای محدودیت هایی است اما به این معنی نیست که در آموزش دانش آموزان خللی ایجاد کند، با توجه اینکه آموزش حضوری می تواند تاثیر بیشتری روی یادگیری دانش آموزان داشته باشد و تمام مسئولیت های آموزش بر عهده ی معلم است دانش آموزان تلاش زیادی برای این امر نمی کنند اما در کلاس آنلاین بدلیل اینکه دانش آموز نیز برای یادگیری تلاش کند.

 

۱۰ راهکار برای تدریس آنلاین موفق

 

در کلاس باید با معلم همکاری داشته باشد علاوه بر آن شرایط پیش آمده به دانش در استفاده های مختلف از اینترنت کمک می کند و باعث می شود از اینترنت فقط برای دانلود فیلم و بازی و برنامه های سرگرم کننده استفاده نکند و به دنبال محتوای آموزشی نیز باشد و فیلم های تدریس آنلاین مختلفی را ببیند و دایره آموزش خود را گسترش دهد و همچنین سوالاتی که حین تدریس آنلاین برای او پیش آمد در فضای مجازی بلافاصله جستجو کند .

همین امر هم باعث می شود تا جواب سوال خود را پیدا کند و هم مطالب بیشتری در مورد مباحث درس یاد بگیرد دانش آموزان تا قبل از آموزش آنلاین همچین امکانی را نداشتند زیرا باید تا جلسه ی بعد منتظر می ماندند تا سوال خود را بپرسند ولی در حال حاضر  با معلم در هر ساعت شبانه روز امکان ارتباط دارند.

در سیستم آموزش آنلاین معلم امکانات بیشتری برای تدریس آنلاین دارد و خلاقیت بیشتری برای تدریس می تواند داشته باشد که باعث جذابیت تدریس و نوآوری در شیوه آموزش می شود.امروزه برای پیشروی در دنیای مدرن باید اطلاعات کافی از هر تکنولوژی را داشته باشد تا بتواند در عصر حاضر راحت ر زندگی کند بر هیچ کس پوشیده نیست که فناوری در همه عرصه ها نقشی داشته است.

سیستم آموزشی نیز جدا از این بحث نیست.ظهور تکنولوژی و ارتباطی و الاعاتی در سیستم آموزش باعث اصلاح نواقص و نوآوری در سیستم آموزشی شد که باعث کارآمدی بیشتر آموزش و پرورش و تقویت سیستم آموزشی شد.

با شرط اینکه معلم سطح آگاهی و دانش خود را از علم فناوری و تکنولوژی بالا ببرد تا بتوانند از این فرصت بوجود آمده در مسیر رشد دانش آموزان بهترین استفاده را کنند.

آموزش آنلاین بستری را در دانشگاه ها بوجود آورده تا دانشجویان از سراسر دنیا با هم در ارتباط باشند و تعامل عمیق تری از طریق شناخت فرهنگ های مختلف و دیدگاه های گوناگون داشته باشند.

دید دانشجویان بیش از پیش نسبت به دنیای فناوری دیجیتال گسترده تر شده است .در آموزش مجازی بیشتر مسئولیت آموزش بر عهده ی دانش آموز است و معلم به عنوان راهنما همراه دانش آموز است.

در شیوه آموزش گذشته منابع درسی دانش آموز محدود به کتب درسی او بود اما امروزه با گسترش فضای مجازی منابع قابل دسترس بیشتر شده و دانش آموزان بیشتر می توانند مطلب مرتبط با محتوای درسی خود را یاد بگیرند و فقط محدود به کتب درسی نباشند.

یکی از نقاط ضعف آموزش تعامل نداشتن و انجام ندادن کارهای پروژه ای دانش جویان است،زیرا ترجیح می دهند تا به تنهایی پروژه واسپاری شده را انجام دهند و از کار گروهی استقبال نمی کنند.

 

 

یکی از جنبه های مثبت آموزش آنلاین این است که دانش آموزان و دانشجویان بیشتر در کلاسهای پروژه ای محور شرکت می کنند و با هم تعامل دارند که این باعث رفع خستگی و یکنواختی آموزش می شود و هم خلاقیت دانش آموزان و دانشجویان را به نسبت گذشته بیشتر میشود و راه های مختلفی را برای انجام کارگروهی کشف می کنند تا در گروه کارآمد تر باشند.

در آموزش هایی به سبک حضوری برگزار میشود دانشجو و دانش آموز محدود به دوره های برگزار شده آن کلاس بودند اما در آموزش مجازی و آنلاین فراگیران علم هم می توانند در کلاس خود مطالب را با تدریس آنلاین آموزش ببینند و هم در دوره های دیگر اساتید شرکت کنند و دایره آموزش خود را گسترش دهند.

مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه ۰۲۱۹۱۳۱۵۱۷۱

همچنین شاید در یک روز محدودیت زمانی اجازه نمی داد همزمان در چند کلاس مختلف شرکت کرد اما در آموزش آنلاین با حذف طی مسافت برای حضور فیزیکی در کلاس می توان این امکان را داشت که در چند کلاس بدون خستگی حضور داشت و کیفیت یادگیری کاهش نیابد.

در این مقاله قصد داریم کاربردی ترین راهکارهای برگزاری یک کلاس آنلاین و تدریس موفق را برای شما شرح دهیم تا راهنمایی باشد برای معلمان و اساتید که تدریس آنلاین موفقی داشته باشند.

۱- حضور معلم

معلم باید در کلاس حضوری پر رنگ داشته باشد از راه های مختلف و پیام رسان های گوناگون فراگیران را از حضور محسوس خود مطلع کند.

۲- مشخص کردن انتظاراتتان

توقعات خود را از کلاس آنلاین و دانش آموزان مشخص کنید و در آغاز دوره به فراگیران توضیح دهید که برآورده کردن توقعات چقدر برای شما ارزش دارد. همانگونه که از معنی کلمه آنلاین هم پیداست ،نوعی آزادی بی حد و مرز که باید انثظاراتی را مشخص کرد تا کلاس از شکل رسمی آن خارج نشود.

۳- تعیین نمره ی فعالیت کلاسی

با این کار شما دانش اموزان را وادار به مشارکت در تدریس آنلاین میکنید و دانش آموزان هم برای از دست ندادن این نمره فعالیت میکنند که این راهکار کمک بسیاری در یادگیری آموزش شما میکند. همچنین دانش آموزان احساس مفید بودن در کلاس به آنها احساس رضایت و آرامش خاطر می دهد. فعال بودن در کلاس احساس اطمینان از یادگیری مطلب درسی را در او چندین برابر میکند.

بعضی از دانش آموزان ممکن است به صورت انفرادی معذب باشند که فعالیت کلاسی داشته باشند میتوان دانش آموزان را در گروه های کوچک مشارکت دادتا فعالیت آنها در کلاس برقرار باشد.
در این مقاله راه کار های مفیدی را برای تشویق دانش آموزان برای مطالعه را قرار داده ایم.

۴- نظرسنجی کنید

تعیین بازخورد باید طی مدت زمانی که از کلاس گذشت صورت گیرد. با نظرسنجی از فراگیران میتوان نواقص و نقاط قوت تدریس و ارتباط بین دبیر و شاگردان را متوجه شد و از نظرات و انتقادات آنها در جهت بهتر شدن فضای کلاس و صمیمی شدن ارتباط دانش آموزان با دبیر استفاده کرد.

۵- تعیین پروژه های گروهی و انفرادی

یکی از راه های تقویت یادگیری فراگیران استفاده از پروژه های مرتبط با مطلب درسی تدریس شده است که در این شرایط آموزش هم مجازی است دانش آموزان با آشنا شدن این فضا راحت می توانند پیرامون موضوع پروژه خود تحقیق کنند و مطالب پر مغز تر و کاملتری ارائه دهند و حسن این کار این است بهتر مطلب درسی را متوجه می شوند و یادگیری شان تقویت میشود.

۱۰ راهکار برای تدریس آنلاین موفق

۶- به صورت دوره ای ارزشیابی با فواصل زمانی کم داشته باشید

مطالب درسی را با تکرار مستمر و تاکید بر اهمیت آنها آموزش دهید و برای ارزیابی یادگیری دانش آموزان مدت زمان از پیش تعیین کنید،همچنین به سوالات دانش آموزان با توجه به آنلاین بودن فضای آموزشی و هر زمان آماده ی پاسخگویی باشید.

آموزش آنلاین خواه ناخواه برای دانش آموزان اضطراب هایی را به همراه دارد، حین تدریس آنلاین با پاسخگو بودن به موقع دانش آموزان این استرس و نگرانی از عدم یادگیری آنها را کم می کند و آرامش خاطر دانش آموزان را دو چندان می کند.

۷- تکالیف را با سطح های آموزشی متفاوت تعیین کنید

با شناخت دانش آموزان و سطح یادگیری و تمرکز آنها هنگام تدریس برای دانش آموزان تکالیف را در زمان مقرر تعیین کنید و سعی کنید تمرین های چالش دار را غافل نشوید.

۸- حتما از ارتباط تصویری استفاده کنید

در کلاس ارتباط تصویری روی ارتباط بین دانش آموز و دبیر میتواند تاثیر مثبت داشته باشد.برای جذاب تر شدن کلاس میتوانید از عکس و فیلم حین تدریس استفاده کنید.الخصوص یکی از رایج ترین راه ها برای جذاب کردن فایل های تدریس شما پاورپوینت است، که با کمی خلاقیت میتوانید یکی از روش های تدریس آنلاین خود قرار دهید.

۹- برای دانش آموزان موضوع کنفرانس مرتبط با مطالب درسی جدید تعیین کنید

آشنایی دانش آموزان با فضای مجازی می توانند مطالب درسی جذابی را در مورد موضوع کنفرانس خود جمع آوری کنند و با این روش میتوانید دانش آموزان را هم در تدریس آنلاین خود مشارکت دهید.

۱۰- داشتن طرح درس قبل از شروع تدریس آنلاین

شما باید از قبل یک طرح درس برای تدریس خود آماده کنید تا مشخص باشد حین تدریس خود چه مطالبی را باید عنوان کنید. همچنین حتما فایل ها و ویدئو هایی که لازم است در تدریس خود از آنها استفاده کنید را آماده کنید و حتی قبل از شروع کلاس بارگذاری و آزمایش کنید تا از نمایش آنها مطمئن شوید.

گرچه برای داشتن تدریس آنلاین موفق زمان زیادی لازم است تا دانش آموزان با این فضا وفق پیدا کنند و به مرور این هدف شما به تحقق می پیوندد اما این نکات می تواند در تسریع روند پیشرفت کلاس کمک زیادی به شما کند. با رعایت این نکات میتوانید کلاسی منحصر به فرد و جذاب داشته باشید.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید