کلاس آنلاین از گذشته نیز مرسوم بوده اما با شیوه ی متفاوت و قدیمی ترین شکل آن در انگلستان زمانی بود که محتوای آموزشی به شکل پست ارسال میشد و تکالیف را باید در زمان محدود به پست تحویل می دادند.

امروزه آموزش آنلاین با پیشرفت تکنولوژی در قالب پیچیده تری پا به عرصه ی آموزش نهاده و شیوه ی آموزش را متحول کرده است. در شرایط کنونی با وجود اینکه لازمه ی آموزش تعامل به صورت مستقیم است اما عواملی مانند بیماری بوجود آمده ایجاب میکند که به آموزش آنلاین روی بیاوریم. در این مقاله قصد داریم کاربردی ترین راهکارهای برگزاری یک کلاس آنلاین و تدریس موفق را برای شما شرح دهیم تا راهنمایی باشد برای معلمان و اساتید که تدریس موفقی داشته باشند.

۱- حضور معلم

معلم باید در کلاس حضوری پر رنگ داشته باشد از راه های مختلف و پیام رسان های گوناگون فراگیران را از حضور محسوس خود مطلع کند.

۲- مشخص کردن انتظاراتتان

توقعات خود را از کلاس آنلاین و دانش آموزان مشخص کنید و در آغاز دوره به فراگیران توضیح دهید که برآورده کردن توقعات چقدر برای شما ارزش دارد. همانگونه که از معنی کلمه آنلاین هم پیداست ،نوعی آزادی بی حد و مرز که باید انثظاراتی را مشخص کرد تا کلاس از شکل رسمی آن خارج نشود.

۳- تعیین نمره ی فعالیت کلاسی

با این کار شما دانش اموزان را وادار به مشارکت در تدریس میکنید و دانش آموزان هم برای از دست ندادن این نمره فعالیت میکنند که این راهکار کمک بسیاری در یادگیری آموزش شما میکند. همچنین دانش آموزان احساس مفید بودن در کلاس به آنها احساس رضایت و آرامش خاطر می دهد. فعال بودن در کلاس احساس اطمینان از یادگیری مطلب درسی را در او چندین برابر میکند.بعضی از دانش آموزان ممکن است به صورت انفرادی معذب باشند که فعالیت کلاسی داشته باشند میتوان دانش آموزان را در گروه های کوچک مشارکت دادتا فعالیت آنها در کلاس برقرار باشد.
در این مقاله راه کار های مفیدی را برای تشویق دانش آموزان برای مطالعه را قرار داده ایم.

۴- نظرسنجی کنید

تعیین بازخورد باید طی مدت زمانی که از کلاس گذشت صورت گیرد. با نظرسنجی از فراگیران میتوان نواقص و نقاط قوت تدریس و ارتباط بین دبیر و شاگردان را متوجه شد و از نظرات و انتقادات آنها در جهت بهتر شدن فضای کلاس و صمیمی شدن ارتباط دانش آموزان با دبیر استفاده کرد.

۵- تعیین پروژه های گروهی و انفرادی

یکی از راه های تقویت یادگیری فراگیران استفاده از پروژه های مرتبط با مطلب درسی تدریس شده است که در این شرایط آموزش هم مجازی است دانش آموزان با آشنا شدن این فضا راحت می توانند پیرامون موضوع پروژه خود تحقیق کنند و مطالب پر مغز تر و کاملتری ارائه دهند و حسن این کار این است بهتر مطلب درسی را متوجه می شوند و یادگیری شان تقویت میشود.

۶- به صورت دوره ای ارزشیابی با فواصل زمانی کم داشته باشید

مطالب درسی را با تکرار مستمر و تاکید بر اهمیت آنها آموزش دهید و برای ارزیابی یادگیری دانش آموزان مدت زمان از پیش تعیین کنید،همچنین به سوالات دانش آموزان با توجه به آنلاین بودن فضای آموزشی و هر زمان آماده ی پاسخگویی باشید،زیرا آموزش آنلاین خواه ناخواه برای دانش آموزان اضطراب هایی را به همراه دارد با پاسخگو بودن به موقع دانش آموزان این استرس و نگرانی از عدم یادگیری آنها را کم می کند و آرامش خاطر دانش آموزان را دو چندان می کند.

۷- تکالیف را با سطح های آموزشی متفاوت تعیین کنید

با شناخت دنش آموزان و سطح یادگیری و تمرکز آنها هنگام تدریس برای دانش آموزان تکالیف را در زمان مقرر تعیین کنید و سعی کنید تمرین های چالش دار را غافل نشوید.

۸- حتما از ارتباط تصویری استفاده کنید

در کلاس ارتباط تصویری روی ارتباط بین دانش آموز و دبیر میتواند تاثیر مثبت داشته باشد.برای جذاب تر شدن کلاس میتوانید از عکس و فیلم حین تدریس استفاده کنید.الخصوص یکی از رایج ترین راه ها برای جذاب کردن فایل های تدریس شما پاورپوینت است، که با کمی خلاقیت میتوانید یکی از روش های تدریس خود قرار دهید.

۹- برای دانش آموزان موضوع کنفرانس مرتبط با مطالب درسی جدید تعیین کنید

آشنایی دانش آموزان با ظظفضای مجازی می توانند مطالب درسی جذابی را در مورد موضوع کنفرانس خود جمع آوری کنند و با این روش میتوانید دانش آموزان را هم در تدریس خود مشارکت دهید.

۱۰- داشتن طرح درس قبل از شروع کلاس

شما باید از قبل یک طرح درس برای تدریس خود آماده کنید تا مشخص باشد حین تدریس خود چه مطالبی را باید عنوان کنید. همچنین حتما فایل ها و ویدئو هایی که لازم است در تدریس خود از آنها استفاده کنید را آماده کنید و حتی قبل از شروع کلاس بارگزاری و آزمایش کنید تا از نمایش آنها مطمئن شوید.

گرچه برای برگزاری کلاس آنلاین موفق زمان زیادی لازم است تا دانش آموزان با این فضا وفق پیدا کنند و به مرور این هدف شما به تحقق می پیوندد اما این نکات می تواند در تسریع روند پیشرفت کلاس کمک زیادی به شما کند. با رعایت این نکات میتوانید کلاسی منحصر به فرد و جذاب داشته باشید.