زمان مطالعه: 5 دقیقه

۶ مزایای آموزش غیر حضوری

ویروس کرونا که عامل ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی هست و ریه ها را درگیر میکند در سال ۲۰۱۹از شهر وهان چین شروع به همه گیری کرد.با شیوع این ویروس زندگی تمام افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داد و باعث ایجاد تغییر در نحوه ی زندگی مردم دنیا شد.یکی از این تغییرات،تغییر در نحوه آموزش در جوامع مختلف بود.

یکی از نشانه های این تغییر استفاده بیشتر از آموزش غیر حضوری به جای آموزش حضوری بود.بسیاری از مدارس،شرکتها،اداره ها و ارگان های مختلف دولتی هم از این قاعده مستثنا نبودند و کارها و آموزش های خود را به صورت دورکاری و آنلاین انجام میدهند، با وجود این شرایط و همه گیری کرونا آموزش غیر حضوری نیز بلاجبار وارد سیستم آموزشی شد.

افرادی که با آن متد آموزشی مخالف بودند ناچار به استفاده از آن شدند به طوری که به یکی از اصول زندگی افراد جامعه شد، زیرا بهترین روش در موقعیت کنونی که افراد باید از ارتباط با یک دیگر اجتناب و از مکانهای عمومی دوری کنند استفاده از آموزش آنلاین است.

عدم ارتباط افراد با یکدیگر سرعت انتقال ویروس را به حداقل می رساند در این شرایط خاص یادگیری از راه دور بهترین و موثرترین روس محسوب میشود و با در اختیار گرفتن پیشرفته ترین ابزار و استفاده از پلتفرم های به روز مانند سایت چهارگزینه میتوان این شرایط را با راحت ترین صورت ممکن با موفقیت پشت سر گذاشت.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید

در این مقاله قصد داریم شا را یا مزایا و معایب آموزش آنلاین آشنا کنیم تا نسبت به آموزش آنلاین آشنایی بیشتری داشته باشید امیدواریم بتوانیم با عرضه ی این مقاله کمکی هر چند ناچیز در جهت رشد اطلاعات شما در خصوص این فضای آموزشی کرده باشیم.

 

۶مزایای آموزش غیر حضوری

۶ مزایای آموزش غیر حضوری

۱-کاهش مخارج آموزش

تا قبل از ورود فضای آنلاین به سیستم آموزشی یا دورکاری افراد رفت و آمد همه روزه به محل کار یا مراکز آموزشی برای تمام اقشار جامعه هزیه هایی را در برداشت، اما امروزه با آموزش به صورت آنلاین هزینه های غیر واجب از قبیل رفت و آمد و همچنین هزینه های مرتبط با تحصیل مثل خرید سی دی های آموزشی کتاب ،دفتر یا مداد و…نیز حذف شد که به محیط زیست کمک میکند.

۲-در دسترس بودن فضای آموزشی

آموزش غیر حضوری به نحوی است که دانش آموزان حتی دانشجویان مخصوصا دانشجویانی که محل تحصیلشان از محل زندگیشان دور است و مجبور به گرفتن خوابگاه هستند هم بتوانند به فضای آموزشی دسترسی پیدا کنند و خود را محدود به مکان آموزشی نکنند.

همچنین از لحاظ زمان آموزش انعطاف پذیر است به طوری که اگر قبلا خانواده های دانش آموزان قصد سفر به جایی را داشتند حتما باید در مواقع تعطیلات برای مسافرت برنامه ریزی میکردند اما با آنلاین شدن فضای آموزشی دیگر لازم نیست که اعضای خانواده برنامه ی سفر خود را با زمان شروع کلاس ها منطبق کنند و در دور ترین مکان نیز امکان شرکت در کلاس وجود دارد و بهانه ای برای شرکت نکردن در کلاس ندارند.

۳-انعطاف پذیر بودن مکان آموزش

پیش از این دانش آموزان و دانشجویان و افراد دارای شغل باید برای آموزش دیدن یا انجام کارهای خود پشت میز یا صندلی می نشستند که آسیب هایی به ستون فقرات را بدنبال داشت مثل کمردرد یا مشکلات فیزیکی از این قبیل.

اما در حال حاضر دیگر نیاز به اجبار برای حضور در مکان خاص برای آموزش غیر حضوری مطرح نیست و دانش آموزان مکان آموزشی خود را میتوانند خودشان انتخاب کنند و به ارامش در یادگیری نیز کمک میکند.

۴-در دسترس بودن ابزارهای مختلف آموزشی

شاید در بیشتر مراکز آموزشی معلم تمام ابزار های آموزشی متناسب با یادگیری بیشتر دانش آموزان در اختیار نداشته باشد اما امروز آموزش غیر حضوری بستری را فراهم کرده که دبیران بتوانند بدون محدودیت در به برنامه ها و ابزار های آموزشی دسترسی پیدا کنند.

۵-آگاهی بیشتر والدین از وضعیت تحصیل فرزندان و نحوه آموزش دبیران

با روی کار آمدن آموزش آنلاین والدین در خانه ارتباط بیشتری با فرزندان خود پیدا کردند و به نحوی درگیر آموزش فرزندانشان شدند و خود را به چالش کشیدند و تلاش کردند تا هم به روند یادگیری فرزندانشان کمک کنند و هم سهمی در کمک به آموزش دبیران داشته باشند.

 

۶مزایای آموزش غیر حضوری

 

۶-امکان کار حین تحصیل

برخی دانشجویان برای کسب درآمد یا کارمندان برای یادگیری مهارت جهت ارتقای شغل خود تا پیش از پاندمی کرونا مجبور بودند حین شرکت در کلاس یا زمان کاری نتوانند از وقت خود برای کار یا مهارت دیگری صرف کنند .

مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه ۰۲۱۹۱۳۱۵۱۷۱

الان میتوان مدیریت بیشتری روی وقت خود داشته باشند و با توجه به شرایط خود بهتر برای رسیدگی کارهایشان و داشتن یک شغل برنامه ریزی کنند.

طبیعی است که با ورود تکنولوژی در هر عرصه ای معایبی نیز به همراه داشته باشد آموزش غیر حضوری نیز جدا از این مسئله نیست یکی از این معایب اینترنت است که برای اتصال به کلاس به آن نیاز است که ممکن است.

در بعضی مواقع ممکن است پهنای باند در بهضی استانها کم شود و دانش آموز با قطع ارتباط از کلاس خود مواجه شود که تبعات خاص خود را داراست مانند عقب ماندن از بحث کلاس و استرس دانش آموز و اختلال در یادگیری.

از دیگر معایب آموزش غیر حضوری عدم تعامل دانش آموزان مانند کلاس های حضوری است که میتواند در روابط اجتماعی آنها تاثیر مخرب بگذارد چرا که در کلاس حضوری ارتباط دانش آموزان از طریق بازی یا بحث های کلاسی تقویت میشد .

با وجود شرایط موجود و عدم وجود مکانی برای دور هم بودن دانش آموزان این ارتباطات بسیار کم رنگ و موجب انزوای دانش آموز میشود.

 

۶مزایای آموزش غیر حضوری

 

در آموزش غیر حضوری نیاز است دانش آموزان تا حدی اطلاعات پایه از فضای مجازی و اینترنت داشته باشند تا بتوانند با فضای آموزشی جدیدی که بوجود آمده ارتباط برقرار کنند که ممکن است برخی از دانش آموزان یا دبیران آشنایی کاملی با این فضا را نداشته باشند یا شاید برخی از خانواده ها توان خرید وسایل الکترونیکی را نداشته باشند که یکی دیگر از معایب فضای آموزشی آنلاین است.

برخی از خانواده ها با توجه به جمعیت زیاد امکان یادگیری دانش آموز با همهمه در خانه کاهش میابد و باعث بی انگیزگی دانش آموز میشود.

آموزش غیر حضوری سبکی جدید از آموزش است که میتوان بعد از اتمام شرایط کرونا هم از آن به نحوی سودمند بهره برد اما یکی از شروط بهره وری از این سیستم توسعه ی زیر ساخت های کشور و پیشرفته تر کردن امکانات فضای آنلاین است که میتواند در سیستم آموزشی گامی بلند باشد.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید