زمان مطالعه: 5 دقیقه

۳ راهکار تغییر نگرش دانش آموزان نسبت به مدرسه آنلاین

با افزایش لزوم استفاده از کلاس آنلاین  دانش آموزان تا پیش از این شرایط می بایست در فضای آموزشی به صورت فیزیکی حضور داشته باشند و در کلاس پشت میز بنشینند اما در حال حاضر مکان آموزش دانش آموزان در گرو انتخاب آنهاست و هیچ اجبار و چهارچوبی در بودن در یک فضا ندارند.

پس برای افزایش تمرکز دانش آموزان در مدرسه آنلاین، خانواده ها باید در خانه فضایی را مهیا کنند تا دانش آموزان بتوانند با آرامش خاطر بیشتری مطالب درسی را یاد بگیرند.

بسیاری از دانش آموزان با داشتن یک جای ثابت که محل شرکت در کلاس آنلاین خود باشد تمرکز بیشتری را روی مطالب درسی خود دارند، با تغییر این مکان سبب حواس پرتی دانش آموز و در نتیجه یادگیری او ۴۰ درصد کاهش می یابد. این مکان باید دارای نور کافی و به دور از تخت یا محل خواب دانش آموز باشد.

داشتن یک فضای متناسب با فضایی که دانش آموز در دوران مدرسه خود داشته است میتواند در افزایش تمرکز او تاثیر بسزایی داشته باشد. دسته ای از دانش آموزان برای یادگیری مطالب درسی اشتیاق زیادی نشان میدهند و از تکالیف روتین مدرسه فراری هستند.

دوست دارند در فعالیت ها و پروژه های چالش برانگیز شرکت کنند تا این مطالب را عمیق تر یاد بگیرند و به فضای معمول تدریس دبیر قانع نیستند آنها انگیزه بالایی برای یادگیری دارند و مایلند خود را به چالش بکشند.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید

اما در مقابل دانش آموزانی هم هستند که برای فرار از درس و یادگیری بهانه های مختلفی آورده و تمایل دارند تا آنچه به صورت تمرین به آنها گفته شده برای رفع تکلیف انجام دهند و برای درس خود اهمیت زیادی قائل نیستند، زیرا انگیزه لازم را برای یادگیری ندارند و هدف و برنامه خاصی برای خود در نظر نگرفته اند.

۳ راهکار تغییر نگرش دانش آموزان نسبت به مدرسه آنلاین

برای افزایش انگیزه این دانش آموزان برای شرکت در مدرسه آنلاین چه راهکار هایی باید در نظر گرفت؟

گروهی از معلمان معتقدند برای تشویق این دانش آموزان به شرکت در مدرسه آنلاین باید جایزه های مختلف برای ایجاد انگیزه آنها در نظر گرفت. تشویق دانش آموزان به صورت مداوم انگیزه دانش آموز را تقویت کرده و بعد از مدتی انجام کارهایی که قبلا با تشویق انجام میداد به صورت عادت در او شکل میگیرد و به صورت خودجوش به طرف درس سوق داده میشود.

اما برخی دیگر از معلمان معتقدند که یادگیری همراه تشویق به صورت جایزه از اعتبار یادگیری می کاهد و دانش آموز را شرطی میکند که هر کاری برای انجام آن چه سود و ارزش مادی به همراه خواهد داشت.

از طرفی نباید از اثر گذاری آن بر روی دانش آموز غافل شد میتوان پاداش را در شکل های مختلف تعیین کرد تا جذابیت مدرسه آنلاین را برای دانش آموز ایجاد کرد، مثلا میتواند به شکل جایزه دادن به او در مقابل همکلاسی هایش باشد یا تماس با والدین او و تبریک به خانواده اش برای موفقیت و پیشرفت درسی او باشد.

حتی میتواند برای جذابیت بیشتر مدرسه آنلاین در قالب صدآفرین که اگر به تعداد مدنظر معلم برسد برای او تشویق لحاظ شود.

تقریبا تمام والدین جامعه به دنبال راهی برای جذب دانش آموز به درس و انجام تکالیفش و تشویق او به شرکت در مدرسه آنلاین هستند که پیدا کردن این راه به نسبت مشکل به نظر می رسد. زیرا تمام دانش آموزان از نظر استعداد،توانایی ،هوش و یادگیری با هم متفاوت هستند اما میتوان با استفاده از روش های به نسبت ساده تا حدی تغییر نگرش در انجام تکالیف دانش آموز  و مدرسه آنلاین بوجود می آید.

مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه ۰۲۱۹۱۳۱۵۱۷۱

یکی از روش های کاربردی تعیین زمان برای انجام تکالیف درسی برای دانش آموز معین نکنید اما قانونی تعیین کنید تا زمان انجام تکالیفش محدود شود که زودتر به انجام تکالیفش بپردازد. مثلا بداند تا قبل از تاریکی هوا باید تکالیف خود را به انجام برساند تا هم زمان را از دست ندهد هم تا دیر وقت انجام تکالیفش ادامه پیدا نکند.

یکی از روش های تغییر نگرش نسبت به مدرسه آنلاین در دانش آموزان درگیر نکردن مستقیم والدین در امور درسی دانش آموز است

 

۳ راهکار تغییر نگرش دانش آموزان نسبت به مدرسه آنلاین

 

والدین میتوانند از راههای غیر مستقیم مانند حمایت مالی یا راهنمایی دانش آموزان برای پیشبرد اهداف دانش دانش آموزان به آنها کمک کنند. اما اینکه در انجام تکالیف دانش آموز و اصرار در خواندن مطالب درسی در صورت مقاومت دانش آموز داشته باشند امری بسیار اشتباه است و بار مسئولیت درسی دانش آموزان از شانه آنها برمی دارند و دغدغه انجام وظیفه از دانش آموز سلب می شود.

به او زمان بدهید تا اگر به انجام تکالیف درسی ممارست نکرد نتیجه کار خود را در کلاس با تغییر رفتار معلم ببیند و نا خودآگاه برای تغییر شرایط خود اقدام کند و راه آنرا پیدا کند.

حال اگر احساس میکنید فرزندتان به اندازه کافی تلاش برای یادگیری مطالب می کند اما در یادگیری او تاثیری ندارد به یک مشاور مراجعه کنید شاید ریشه ی این عدم یادگیری در عوامل مختلفی اعم از زمان مطالعه، عدم حضور ذهن کافی یا واهمه از دبیر و … در مدرسه آنلاین باشد که باید با کمک مشاور این عوامل برطرف شوند. زیرا در دراز مدت موجب لطمه به دانش آموز در فراگیری دروس می شود و انگیزه دانش آموز از بین می رود.

متخصصان عقیده دارند که آموزشی با راندمان بالا است که دانش آموز یا شرکت کننده در یک کلاس آموزشی بتواند در آن مکان با حضور فیزیکی توام با تمرکز لازم آموزش مناسبی دریافت کند.ولی هم اکنون این امکان مقدور نیست و با یادگیری از طریق فضای آنلاین این امر شدنی است.باید همان فضا را با ایجاد فضای دوستانه و خودمانی به حهت ارتباط بهتر با این افراد شرکت کننده در کلاس های آنلاین برقرار سازیم.

به دلیل عدم حضور فیزیکی معلم امکان پایین بودن کیفیت آموزشی وجود دارد و با استفاده از روش های آموزشی مختلف برای جذب شرکت کننده در این فضا و ارتقای کیفیت آموزشی در مدرسه آنلاین میتوان کلاس را اداره کرد و چه بسا با در نظر گرفتن مزایای مختلف استفاده از این روش می توان در اکثر مواقع کلاس آنلاین را جایگزین کلاس حضوری کرد.

 

بنابراین ما در هنگام ارتباط تصویری در فضای مدرسه آنلاین که فقط با استفاده از صوت و تصویر است میتوان از نور کافی و تصاویر محدود از حیوانات خانگی یا یک تابلوی زیبا میتوانیم ارتباط مناسب و صحیح را با شرکت کننده در کلاس ایجاد کنیم و در این مواقع از اسلاید و یا تصاویر مناسب به ندرت استفاده کردو به جای آن از چهره و ویدئوی خود غافل نشویم. چرا که با استفاده ی مکرراز تصویر و اسلاید باعث کلافگی و خستگی افراد میشویم.

ما باید مدام وضعیت شرکنندگان را در کلاس چک کنیم. در هنگام شروع کلاس بطور مستقیم وارد بحث و موضوع اصلی نشوید می توانید برای شروع از اسلاید یا گفتن کلمات انگیزشی استفاده کنید و هر چند دقیقه یکبار حضور افراد و تمرکز آنها را چک کنید و موقعیت هایی را برای تعامل با آنها فراهم کنید.همانطور که می دانید استرس و اضطراب قابل انتقال است،

 

 

بنابراین شما می توانید در میان جملات خود با لبخند زدن و یا مکث نمودن کنترل اضطراب و استرس را در آموزش خود ایجاد کنید.اگر در میان تدریس در مدرسه آنلاین پریشان یا مضطرب باشید دانش آموز یا شرکت کننده در آن کلاس به خوبی متوجه خواهد شد پس بهتر است در فرایند آموزشی شفاف عمل کنید.

روی نکات مثبت تمرکز بیشتری داشته باشید.کلاس های آنلاین ارتباط اولیا و مربیان را بسیار آسان کرده است و برقراری آن در هر زمان امکان پذیر است و امروزه با این روش مشارکت بسیار تنگاتنگ می باشد.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید

با شرایط بوجود آمده و تبدیل آن به فرصت است که میتوان از آن به طور مطلوب در جهت ارتقای راندمان آموزشی و افزایش بازدهی کلاس استفاده کرد.