زمان مطالعه: 4 دقیقه

۴ ویژگی آموزش آنلاین در آینده

یکی از سوالات به وجود آمده همواره این بوده است که آموزش آنلاین در آینده چه شکلی می شود وبا چه ویژگی هایی را پیدا خواهد کرد؟

میتوان گفت با توجه به شرایطی که اکنون به وجود آمده، امکانات و ویژگی هایی را در اختیار ما گذاشته است که این آینده را پدید آورده است یا به عبارت ساده تر ما همین اکنون در آینده ی آموزش آنلاین و یادگیری هستیم.

این آینده ی آموزشی خود چهار ویژگی اساسی دارد، با توجه به حجم عظیم اطلاعات و گسترش ارتباطات با این مفاهیم چهار گانه بیشتر در ارتباط هستیم و آنها را لمس می کنیم که عبارت اند از:

۱)آموزش شفاف
۲)آموزش فراوان
۳)آموزش آسان
۴)آموزش ارزان

 

 

در ادامه قصد داریم توضیحاتی در مورد این مفاهیم چهارگانه ارائه دهیم :

۱)آموزش شفاف

در قدیم، در کلاس های حضوری و کلاسیک چون فضا محدود به کلاس درس می شد و فقط دانش آموزان حاظر در آن کلاس شنونده ی آن بودند؛ ولی اکنون با توجه به کلاس های آنلاین هر دانش آموز، اولیا و یا حتی معلمین دیگر که دسترسی به اینترنت و کلاس آنلاین را داشته باشند، می توانند این آموزش را ببیند و دیگر محدود به یک فضا یا زمان خاص نمی شوند. به همین علت است که آموزش به سمت شفاف شدن یا شیشه ای شدن می رود.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید

۲)آموزش فراوان

با توجه به فرا گیر شدن شبکه ی اینترنت در بین تمام اقشار جامعه و همچنین تولید محتوای فراوان از سمت معلمین، دبیران  و یا مدرسین و انتشار آنها از طریق انواع نرم افزار ها و سایت های مختلف مثل:آپارات، You tube، Instagram، و… که به ساده در دسترس هستند، آموزش آنلاین را به صورت فراوان در اختیار قرار می دهند.

۳)آموزش آسان

دانش آموزان و دانشجویان آموزش آنلاین خود را به به صورت آسان در اختیار دارند چرا که قبلاً برای شروع فرآیند آموزش و یاد گیری باید سفر می کردید و به صورت فیزیکی در کلاس حاضر می شدید ولی اکنون با توجه به در دسترس بودن وب و شبکه ی اینترنت شما می توانید به راحتی ممکن و بدون نیاز به هیچ محدویت زمانی و یا مکانی تنها با چند کلیک ساده و انتخاب محتوای مناسب خود، به آن دست پیدا کنید و یا حتی بخواهید در کلاس های آنلاین آن حاضر شوید و یا فیلم های آموزشی آن را ببینید.

مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه ۰۲۱۹۱۳۱۵۱۷۱

۴)آموزش ارزان

با از راه دور شدن و آنلاین شدن کلاس ها و تغییر نوع آموزش و یادگیری و از بین رفتن هزینه ی رفت و آمد ها، سفر ها، آب، برق، نگهداری، و… و همچنین ابزارهای آموزشی جدید که هزینه ی تمام شده ی آنها از حالت معمولی کمتر می باشد؛ به سمت ارزانی پیش می رود.

 

 

 

خب! با توجه به این شرایط آموزشی و این که آموزش آنلاین به سمت ارزانی، شفافیت، دردسترس بودن و فراوانی پیش می رود، با چه راهکار هایی میتوان آموزش خود را به بهترین شکل به دانش آموزان و دانشجویان ارائه کنیم؟

۴ پیشنهاد ساده می تواند راهگشای این موضوع باشد تا بتوانیم خودمان را با فضای آموزش آنلاین تطبیق دهیم:

۱- در عرصه ی آموزش ارزان باید ارزشمند و با کیفیت مناسب آموزش دهیم؛ چرا که در این فضای باز اطلاعاتی، دانش آموزان و مخاطبین پای صحبت های شما بنشینند و یا حتی در دفعات بعد نیز به سمت شما بیایند. پس دوای آموزش ارزان، ارزشمندی است.

۲- در آموزشی که به صورت شفاف در اختیار عموم قرار می گیرد باید خردمند باشید چون مخاطبین شما به اصطلاح باز هستند و همه می توانند آموزش و یا محتوای شما را ببیند و نظر دهند. پس شما باید در فضای شیشه ای آموزش آنلاین خردمندانه سخنوری کنید و و آموزش دهید.

۳- در فضای فراوانی که محتوا به شدت زیاد است، باید مختصر و گزیده گویی کنید. در این فضا نمی شود که  طولانی و مفصل صحبت کرد چراکه شنونده خسته میشود و دیگر به مطالب شما توجهی نمی کند.

۴- در بحث آسانی، دردسترس بودن میتواند تمایز ایجاد کند؛ یعنی هر فرد یا محتوایی که زود تر توانایی برقراری ارتباط با او را داشت و یا راحت تر میتواند در دسترس قرار گیرد، مورد استفاده میشود.

با توجه به این که آموزش به صورت غیر حضوری و آنلاین دارد به سمت این چهار ویژگی میرود، میتوانید این چهار تکنیک را اجراکنید؛ چه به عنوان دانش آموز، چه به عنوان یک معلم، دانشجو، استاد و یا حتی افرادی که درگیر فضای مدرسه نیستند، خواسته و یا  ناخواسته با مقوله ی آموزش درگیر خواهید شد و این چهار استراتژی به شما کمک خواهد کرد که در دنیای جدید بیش رو، از آموزش به بهترین شکل استفاده کنید.

برای سفارش خدمات سامانه آنلاین کلیک نمایید