۰۲۱-۹۱۳۱۵۱۷۱

امروزه، فناوری ما را احاطه کرده است. عکس ، بازی ، ارتباطات ، تحقیق و موارد دیگر درست با یک کلیک در اختیار ما قرار میگیرد. فناوری شیوه کار ما را در مورد همه موارد ، از جمله نحوه آموزش و یادگیری ، به شدت تغییر داده است. امروزه بچه ها می دانند که چگونه از ابزار های دیجیتال بهتر از والدین خود استفاده کنند و با پیشرفت آن ، مهارت استفاده از این ابزار را هم به روز کنند.
آموزش آنلاین یکی از راههای اصلی تغییر فناوری در جهان پیرامون ماست. کلاس های آنلاین برای کمک به هزاران دانشجو و دانش آموز که شایسته ی بهترین کیفیت آموزش هستند ، بدون ایجاد اختلال در کار و زندگی خانوادگی صورت میگیرند تا محمدودیت زمانی و یا مکانی موجب اختلال در فرآیند یاد گیری آنان صورت ندهد.
به عنوان یک مربی فعلی یا مشتاق ، این حرکت به سمت آموزش آنلاین می تواند طاقت فرسا باشد.این مقاله شش نکته مهم را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به معلمان و استادان کمک کند تا تکنیک ها و استراتژی ها را برای موفقیت دانش آموزان و فراگیران و موفقیت در آموزش و یادگیری آنلاین توسعه دهند.

احساس نکنید که باید همیشه “آنلاین” باشید.
وقتی معلمان در یک محیط آنلاین قرار میگیرند که باید تدریس کنند ، ممکن است فشار “تمام وقت” وجود داشته باشد. آنها ممکن است احساس فشار کنند زیرا با آنها رو در رو نیستند تا در طول روز به آنها آموزش دهند به همین علت احساس میکنند که باید همواره در دسترس دانش آموزان باشند. دانش آموزان همچنین ممکن است احساس کنند معلمان آنها همیشه آماده و در دسترس هستند هر زمان که دانش آموز آنلاین باشد ، میتواند با معلم خود در ارتباط برقرار کند و آموزش خود را از سر گیرد. دانش آموزان ممکن است کارها را به تعویق بیندازند ، و سپس از یک معلم خود کمک بخواهند. زمان پاسخگویی معلم می تواند این عمل را تشدید کند؛ می تواند به جای حل سوالات و تکالیف به صورت فعالانه، منجر به واکنش پذیری فراگیران شود.
معلمان این فشار را برای تنظیم كلاسی كه همیشه آنلاین است احساس می كنند. اما به عنوان یک معلم ، نیازی نیست این فشار که 24 ساعت در روز برای دوره های آنلاین در دسترس باشید را داشته باشید؛ دادن آزادی برای آرامش و فاصله گرفتن از خودموفقیت حیاتی است. گاهی به دانش آموزان و دانشجویان خود سخت بگیرید تا بخشی از آموزش خود را که میتوانند خودشان به صورت خود آموز آموزش ببینند انجام دهند تا در آموزش خود کمی مستقل شوند.شما نیازی نیست که همیشه فعال باشید و دانش آموزان می توانند یاد بگیرند که در برقراری ارتباط با شما پیش قدم باشند تا بتوانند وقت کافی برای دریافت کمک مورد نیاز خود داشته باشند.

یک برنامه و چهارچوب تعیین کنید.
در هر محیط آموزشی ، مرزها و برنامه ها بسیار مهم هستند. اما این امر به ویژه در مورد آموزش آنلاین نیز صادق است. به عنوان مثال ، محدودیت های زمانی مشخصی را برای خود تعیین کنید تا این که محدوده هایی را برای کسانی که به آنها آموزش می دهید به وجود آورید. وقتی به فراگیران می گویید چه زمانی در دسترس آنها هستید ، چه زمانی باید انتظار نمره و بازخورد را داشته باشید و چه زمانی کلاس آنلاین آنها و یا حتی مشاوره ی آنلاین آنها برگزار می شود ، دانش آموزان می توانند انتظارات واقع بینانه تری ایجاد کرده و آمادگی لازم را داشته باشند.
به تقویم تدریس و طرح درس خود نگاهی بیندازید و هر روز زمان تدریس دروس خاص را مشخص کنید. به دانش آموزان بگویید که در این زنگ ، این تنها فعالیت یا درسی است که به شما آموزش داده میشود وباید روی تکالیف آن کار کنید و در مورد آن پاسخ خواهید داد. برای سوالاتی که ممکن است فراگیران داشته باشند ، زمان دیگری را به عنوان رفع اشکال و یا پرسش و پاسخ اختصاص دهید تا در حین انجام یک فعالیت یا درس ، از قافله خارج نشوید و دچار وقفه نشوید.
تنظیم برنامه ها و مرزهای ارتباطی با والدین دانش آموزان بسیار مهم است. به والدین بگویید که چه زمانی می توانند با شما ارتباط بگیرند و همچنین اعلام کنید زمانی را که مشغول کار ویژه و یا تدریس با دانش آموزان هستید، قادر به برقراری ارتباط با آنها نیستید. تعیین این مرز مشخص به ایجاد انتظارات و درک واقعی به همه کمک می کند.
برای خود مرزهای شخصی تعیین کنید و از وقت خود محافظت کنید. در یک زمان مشخص رایانه خود را خاموش کنید تا تمام شب بیدار نباشید چرا که در دوره های آنلاین یا استراتژی های تدریس شما تاثیر منفی می گذارد. برای دوره های آنلاین از یک مرورگر منحصر به فرد استفاده کنید تا در وقت استراحت خود توسط ایمیل ها و یا پیام های دانش آموزان یا والدین منحرف نشوید. از یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستانتان بخواهید که به شما محدوده ی زمانی تدریستان را یادآوری کند تا از برنامه ی زمانی خود خارج نشوید.
عموماً یک کلاس درسی که دائماً در دسترس است ،شما را گرفتار پاسخ های فوری و کارهای طاقت فرسا می کند. وقتی برای دوره های آنلاین، کلاس های آنلاین، تدریس و یا مشاوره ی آنلاین خود مرزها و برنامه های مشخصی تعیین کنید ، همه از این مزایا و امکانات بهره مند می شوند.

محتوای خود را پیش از تدریس آماده و بارگذاری کنید.
در حالی که ایجاد یک کلاس درس مجازی چند چالش دارد ، اما فواید زیادی نیز دارد. با استفاده از رسانه دیجیتال و افزایش زمان تدریس یک کلاس مجازی ، معلمان می توانند مطالب درسی خود مانند مطالب ویدئویی ، مطالب خواندنی ، تکالیف یا سوالات بحث را زودتر از موعد آماده کرده تا بتوانند در زمان مناسب خود برای آموزش و کمک به دانش آموزان در ایجاد و کسب مهارت های آموزشی ارائه داده و تدریس کنند.
با این کار علاوه بر افزایش کیفیت آموزشی میتوان مشکلات آموزشی دانش آموزان و یا دانش جویان را نیز مطلع شد وآنها را نیز رفع کرد.

برای کمک به صرفه جویی در وقت و انرژی از فناوری های ارتباطی استفاده کنید.
فناوری ارتباطی برای تدرس آنلاین از جمله ابزارهای بسیار مهم است. دانش آموزان برای استفاده بیشتر از یک تجربه یادگیری آنلاین و توسعه واقعی مهارتهای خود ، باید از گزینه های دیجیتالی استفاده کنند. طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی و برنامه های نرم افزاری وجود دارد که معلمان می توانند و باید برای کمک به دانش آموزان استفاده کنند.
با استفاده از گزینه های ویدئویی معلمان می توانند از نرم افزار های ویدئویی مانند Zoom ، Jing ، Google Classroomsو یا نواع برنامه ها واتاق های آنلاین برای ضبط سخنرانی های آنلاین یا برگزاری مشاوره یا کلاس زنده با دانش آموزان و دانشجویان خود استفاده کنند. این ابزارها برای ایجاد تعامل بصری بیشتر با دانشجویان و دانش آموزان بسیار حیاتی است. معلمان می توانند دروس و یا سخنرانی های خود را ضبط کنند تا دانش آموزان بتوانند به راحتی مشاهده و دوباره تماشا کنند. معلمان همچنین می توانند بحث های زنده داشته باشند تا دانش آموزان بتوانند سوالاتی را بپرسند ، با یکدیگر تعامل داشته باشند و احساس کلاس درس سنتی را داشته باشند. هر نوع گزینه ویدئویی راهی عالی برای کمک به دانش آموزان در ارتباط بیشتر با تحصیلاتشان است.
معلمان می توانند از ابزارهایی مانند zoom و Screencast-o-matic ویا انواع نرم افزارها برای ضبط صفحه های رایانه خود برای کمک به دانش آموزان استفاده کنند، همچنین معلمان از طریق ارائه ضبط شده روی صفحه نمایش گام به گام پیش بروند ، می توانند مراحل ساخت یک وب سایت را به دانش آموزان نشان دهند یا نحوه استفاده از برنامه را در رایانه خود به آنها بیاموزند. ضبط صفحه نمایش به دانش آموزان فرصتی برای یادگیری بصری می دهد که احساس عملی بیشتری نسبت به بقیه ی انواع آموزش ها دارد.
معلمان می توانند از گزینه های متن برای جذب دانش آموزان نیز استفاده کنند. برنامه هایی مانند TypeItIn به معلمان اجازه می دهد بانکی از نظرات را ایجاد كنند كه می تواند از طریق یک کلیک کردن فعال شود ، بنابراین آنها می توانند نظرات یا پاسخ ها را به ایمیل یا گپ ارسال کنند. معلمان همچنین می توانند از سیستم عامل های بحث و گفتگو آنلاین برای کمک به دانش آموزان در تعامل آنلاین با یکدیگر استفاده کنند. پرسیدن سوال و آموزش دانش آموزان برای پاسخگویی و گفتگو به آنها روش جدیدی برای شنیدن و یادگیری از یکدیگر و همچنین به اشتراک گذاشتن افکارشان می دهد.
طیف گسترده ای از برنامه های فناوری وجود دارد که معلمان می توانند با استفاده از آنها دانش آموزان را وادار به تعامل ، بحث را برایشان جذاب و همچنین سرگرم کننده کند.

از یک دستیار استفاده کنید.
بسیاری از معلمان دارای دستیار درسی یا داوطلبان والدین هستند که آماده کمک هستند و شما می توانید هنگام تدریس آنلاین از این مددکاران نیز استفاده کنید. از دستیاران کلاس خود بخواهید که کاربرگ ایجاد کنند یا به درجه بندی کلاس و کنترل تکالیف کمک کنند. برای کمک به ایجاد فعالیتهای تعاملی و سرگرم کننده برای شاگردان آنلاین ، به داوطلبان والدین خود تکالیفی اختصاص دهید. معلمان همچنین می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا ایده های خلاقانه ای درباره برنامه ها و فعالیت های خاص درسی برای دانش آموزان آنلاین به دست آورند. شبکه گسترده ای از افراد وجود دارد که آماده کمک به معلمان و شاگردان آنلاین هستند.

یک فضای کلاسی ایجاد کنید که به دانش آموزان کمک کند با شما ارتباط برقرار کنند.
حتی وقتی در حال تدریس آنلاین هستید ، ایجاد یک فضای کلاسی که دانش آموزان می خواهند با آن درگیر شوند بسیار مهم است. جلسات کلاس آنلاین یا زنده با استفاده از فناوری های ارتباطی می تواند به ایجاد یک فضای کلاسی کمک کند. با استفاده از متد های آموزشی منحصر به فردی که دارید، به دانش آموزان کمک کنید تا از یادگیری خود لذت بیشتری ببرند. شما می توانید از برنامه های ضبط و پخش فیلم های سرگرم کننده در زمان های استراحت استفاده کنید تا دانش آموزان با شما احساس راحتی بیشتری کنند و بهتر بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.
دانش آموزان نیازمند این تعامل هستند و با این عمل بهتر یاد میگیرند. یک رویکرد داستانی برای تدریس به شما کمک می کند تا یک فضای کلاسی برای درگیر کردن ذهن دانش آموزان ایجاد کنید. درباره خود صحبت کنید ، داستان بگویید و فرصت های سرگرم کننده یادگیری را برای شاگردان به صورت آنلاین ایجاد کنید. دانش آموزان را به نام کوچک صدا كنید ، جزئیات مربوط به آنها را بخاطر بسپارید و در طول دروس مختلف داستان هایی داشته باشید تا در ایجاد یك محیط كلاس جالب و راحت به شما كمك كند.

نتیجه:
امروزه آموزش آنلاین شیوع بیشتری یافته است و معلمان برای دسترسی به دانش آموزان باید فراتر از منطقه راحتی خود باشند. فناوری های دیجیتال برای کمک به معلمان در ایجاد یک محیط یادگیری معنی دار در یک فضای آنلاین بسیار مفید است.