۰۲۱-۹۱۳۱۵۱۷۱

در گذشته ، کسب آموزش به معنای حضور فیزیکی در کلاس های حضوری بود ، که اغلب برای متخصصان شاغل یا افرادی که برنامه های پیچیده دارند،چالش هایی ایجاد می کرد. اکنون، به لطف پیشرفت های فناوری،یافتن یک برنامه آموزشی که انعطاف پذیری لازم را داشته باشد ، چه از طریق کلاس های حضوری سنتی ، آموزش آنلاین یا ترکیبی از این دو،آسان تر از همیشه است.

دوره های آنلاین مزایای بسیاری دارند. آنها به شما امکان می دهند هر زمان ، هر کجا یاد بگیرید و به هر حال برای شما بهتر کار می کند ، در حالی که تعادل بین کار و تعهدات خانوادگی را متعادل می کنید ، کسب مدرک تحصیلی را آسان تر می کنید. و بدون نیاز به حضور حضوری در کلاس ها ، یادگیری آنلاین این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید به برنامه های درجه یک در سراسر کشور دسترسی پیدا کنید که ممکن است غیرقابل دسترس باشد.

اگر آمادگی لازم را ندارید ، کلاسهای آنلاین می توانند چالشهای منحصر به فردی برای شما داشته باشند. اما اگر مهارت هایی لازم را داشته باشید، متوجه خواهید شد که این دوره ها می توانند یک گزینه عالی به جای شرکت درکلاس سنتی باشند. در اینجا چند نکته برای موفقیت در یادگیری آنلاین آورده شده است تا مطمئن شوید بیشترین ارزش را از کلاس بعدی خود می برید.

نکاتی برای شرکت در کلاسهای آنلاین:

اگر قصد گذراندن کلاس ها ی آنلاین را دارید (یا قبلاً در برنامه ای ثبت نام کرده اید) ، نکات و راهنمایی های زیر می توانند به شما کمک کنند تا چالش های منحصر به فرد آنها را برطرف کنید تا از برنامه آنلاین خود بیشترین استفاده را ببرید.                                               

1) خود را مسئول بدانید

اهداف خود را در ابتدای ترم تعیین کنید و هر هفته برای خود یاد آوری کنید. در یک کلاس سنتی ، شما اغلب یادآوری های کلامی یا تصویری از مهلت گزارش تکلیف دریافت می کنید. اما گاهی بدون آنکه استادی به صورت فعالانه شما را یادآوری کند ، این خود شما هستید که باید اطمینان حاصل کنید زمان کافی برای اتمام تکالیف اختصاص داده اید،نه که یک روز قبل از موعد مقرر تکلیفی را تازه برای ارائه دادن شروع کنید.

اگر در مسئولیت پذیری خود با مشکل روبرو هستید ، با یکی از همکلاسی های خود جفت شوید یا از دوست خود برای جلب نظر به عنوان شریک مسئولیت پذیری کمک بگیرید. با سازماندهی ، ابتکار عمل و آگاهی از خود ، حتی در صورت آشفتگی زندگی در خارج از مدرسه ،می توانید از کلاس آنلاین خود بیشترین بهره را ببرید.

2) مدیریت زمان را تمرین کنید

انعطاف پذیری برای ایجاد برنامه شخصی خود اغلب یکی از بزرگترین جذابیت های شرکت در کلاسهای آنلاین است. اگر مهارت کافی در مدیریت زمان نداشته باشید ، این آزادی نیز می تواند مضر باشد. بدون آنها ، به راحتی نمی توانید قبل از کلاس ها یا تحویل دادن تکالیف زیرمجموعه ، آموزش خود را تکمیل کنید.

اگرچه نحوه مدیریت زمان خود به برنامه ، سبک یادگیری و شخصیت شما بستگی دارد ، اما در اینجا چند نکته ارزشمند کلی برای کمک به شما در تمرین و بهبود مهارت های مدیریت زمان آورده شده است:

1- در آغاز ترم به برنامه درسی نگاه کنید و تکالیف اصلی را یادداشت کنید. آنها را در تقویمی که مرتباً بررسی می کنید، علامت گذاری کنید تا بدانید در هفته های آینده چه بار کاری در انتظار شما است. فراموش نکنید که تعهدات قبلی را که ممکن است در برنامه منظم مطالعه شما مانند مسافرت یا تعطیلاتی که از پیش تعیین شده است،تداخل ایجاد کند ؛ بنابراین می توانید به اندازه کافی وقت اضافی برای انجام تکالیف به خود اختصاص دهید.

2- یک برنامه هفتگی ایجاد کنید که از آن پیروی کنید ، ساعات خاصی را هر هفته برای خواندن ، تماشای سخنرانی ها ، انجام تکالیف ، مطالعه و شرکت در انجمن ها تعیین کنید. متعهد شوید که دروس آنلاین خود را بخشی از برنامه هفتگی خود قرار دهید و برای انجام این کارها یادآوری هایی را برای خود تنظیم کنید.

3- هنگام کار بر روی تکالیف خود ، محدود کردن زمان را امتحان کنید ، قبل از اینکه به تکلیف درس بعدی بروید ، برای هر کار زمان مشخصی اختصاص دهید و یک تایمر تنظیم کنید تا از این طریق پاسخگو باشید.

4- در طول دوره به صورت مداوم به نحوه گذران وقت خود نگاه کنید و دائماً میزان وقتی را که صرف میکنید یادداشت کنید. از خود بپرسید: من چقدر زمان را به خواندن دوره و انجام تکالیف اختصاص می دهم؟ آیا من مرتباً زمانی را که برای انجام کارها لازم است کم می آورم؟ و یا مجبورم شب های قبل از امتحانات را لنگ بزنم؟ و یا تا دیر وقت بیدار بمانم؟ اندکی تأمل در خود و جدول زمان بندی می تواند تا حد زیادی کمک به رفع این مشکل کند.

3) یک فضای مطالعه منظم ایجاد کنید و منظم باشید

یک محیط یادگیری اختصاصی برای مطالعه ایجاد کنید. با تکمیل تکالیف خود در آنجا به طور مکرر ، ایجاد روال معمول را شروع خواهید کرد. فضای کاری شما میتواند میز آشپزخانه شما باشد ، کتابخانه یا غرفه گوشه ای در کتاب خانه ی نزدیک محل سکونتتان ، مهم است که تعیین کنید چه نوع محیطی برای شما مناسب تر باشد. برای کشف اینکه کدام نوع تنظیم باعث افزایش بهره وری شما می شود ، باید آزمایش کنید. هر کجا را انتخاب کردید ، اطمینان حاصل کنید که اینترنت پرسرعت وجود داشته باشد؛ بنابراین سعی نمی کنید یک دوره آنلاین را با تلاش های مجدد برای برقراری ارتباط با تأخیر بگذرانید.

راه اندازی یک اتاق اختصاصی یا دفتر منظم نیزمیتواند به شما کمک می کند تا نظم داشته باشید. دانستن دقیقاً محل زندگی ،تاریخ های مهم ، پرونده ها ، فرم ها ، برنامه های درسی ، کتاب ها و تکالیف ، به شما در جهت دستیابی به اهداف مد نظرتان کمک می کند. هنگام تنظیم فضای مطالعه خود ، اطمینان حاصل کنید که:

1-اتصال به اینترنت پرسرعت داشته باشید

2- کتاب ، نوشت افزار ها و نرم افزار مورد نیاز دوره را داشته باشید

3- هدفون برای گوش دادن به سخنرانی ها یا بحث ها داشته باشید (به خصوص در فضاهای مشترک مهم است)

4) عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

از نرم افزارهای تماشای آنلاین فیلم ها گرفته تا رسانه های اجتماعی یا حتی غذا خوردن در هنگام کلاس های مجازی ، سبب حواس پرتی های زیادی می شود که به راحتی می توانند مطالعات شما را از مسیر خارج کنند. بهترین دانش آموزان و دانشجویان آنلاین می دانند که چگونه این عوامل را از خود دور کنند تا وقت آنها را برای تمرکز مجدد نگیرد.

اینکه چقدر این عوامل حواس پرتی چالشی را به همراه داشته باشد ، به شخصیت و موقعیت منحصر به فرد شما بستگی دارد. برخی ممکن است دریابند که با گوش دادن به موسیقی می توانند فضای  پر سر و صدای خود را کنترل کنند. دیگران ممکن است تصمیم بگیرند که از کافی شاپ یا کتابخانه محلی خود استفاده کنند تا اشتیاق خود به چند کار در خانه را از بین ببرند. در نهایت ، شما باید استراتژی ای پیدا کنید که برای شما مناسب باشد.

صرف نظر از انتخاب خود برای  اتاق مطالعه، تلفن همراه و یا تبلت خود را نیز خاموش کنید تا هر زمان که پیام متنی یا اعلان ظاهر می شود ، نیاز مجدد برای صرف زمان اضافی برای ایجاد تمرکز نداشته باشید. و اگر هنوز در مقاومت با وسوسه بررسی ایمیل یا گشت و گذار در وب  یا شبکه های اجتماعی هستید ، سعی کنید یک مسدود کننده وب سایت  یا نرم افزار های شبکه ی اجتماعی را بارگیری و نصب کنید. استفاده از برنامه هایی مانند Cold Turkey و Freedom با مسدود کردن برنامه ها یا وب سایت هایی که تمایل دارند برای جلب توجه شما رقابت کنند ، باعث از بین رفتن حواس پرتی شما می شود.

5)  دریابید که چگونه بهتر یاد می گیرید

هنگامی که مکان یادگیری خود را تأیید کردید ، به زمان و چگونگی انجام بهترین کار خود بیندیشید. اگر فرد سحرخیزی هستید ، وقت خود را به مطالعه  اختصاص دهید. و یا اگر عادت به مطالعه در شب را دارید،یک یا دو ساعت بعد از شام را کنار بگذارید تا بتوانید در کنار رایانه راحت باشید. اگر زمان بندی برنامه های شما در صبح و شب محدود است ، سعی کنید اواسط روز که در مدرسه هستند یک جلسه مطالعه تهیه کنید. یک فنجان قهوه معمول خود را دم کرده ، لیست پخش مورد علاقه خود را قرار داده و هر کاری که برای ورود به منطقه مطالعاتی و فعالیت های مطالعاتی خود نیاز دارید انجام دهید.

همه افراد به یک روش یاد نمی گیرند ، بنابراین به این فکر کنید که چه نوع اطلاعاتی به شما کمک می کند تا مفاهیم جدید را بهتر درک کنید و از استراتژی های مربوط به مطالعه استفاده کنید برای مثال ، اگر یک یادگیرنده بصری هستید ، متن سخنرانی های ویدئویی را برای بررسی چاپ کنید ویا ممکن است با گوش دادن و نت برداری بهتر یاد بگیرید. اطمینان حاصل کنید که برای پخش کلاس های آنلاینتان و پخش مجدد تمام محتوای دوره که مبتنی بر صدا، فیلم و یا فایل های نوشتاری میشود ، زمان جداگانه ای را در برنامه خود اختصاص دهید و باز بینی کنید.

6)  فعالانه شرکت کنید

برای کمک به درک بهتر مطالب دوره و تعامل با همکلاسی های خود ، در فروم آنلاین دوره شرکت کنید. این ممکن است شامل اظهار نظر در مورد مقاله همکلاسی در صفحه بحث یا ارسال سوال درباره تکالیفی باشد که در حال کار بر روی آن هستید. مطالب دیگردانش آموزان و معلمان را بخوانید ، و اگر سوالی دارید ، حتما از معلم خود بدون هیچ واهمه ای بپرسید.

 7) انعطاف پذیری در کلاس های آنلاین

انعطاف پذیری یادگیری آنلاین به این معنی است که اگر 30 دقیقه قبل از برنامه شام فرصت دارید ، می توانید تکالیف خود را ارسال کنید و یا حتی در کلاس های خود حضور پیدا کنید و یا اگر از کلاس های آنلاین خود به هر علتی  غیبت کردید ویا نتوانستید حضور پیدا کنید، میتوانید با برنامه ریزی منظم هر روز در بخشهای کلاس شرکت کنید و از مطالب آموزشی استفاده کنید تا از برنامه ی مطالعاتی خود باز نمانید. اگر هم احساس کردید که عقب افتاده اید ، بلند و بدون ترس صحبت کنید. منتظر نمانید که شما حتما به جلسات کلاس برسید؛ به استاد یا معلم خود ایمیل بزنید و یا پیام دهید و در درخواست کمک خود، پیشگام برای ارائه ی تکالیف و مباحث خود باشید.

8) ارتباط خود را گسترش دهید

کلاس های آنلاین ممکن است گاهی به شما این احساس را بدهند که خودتان یاد می گیرید ، اما این نمی تواند دور از حقیقت باشد. بیشتر دوره های آنلاین بر اساس مفهوم همکاری ساخته می شوند ، اساتید و مربیان به طور فعال تشویق می کنند که دانش آموزان و دانشجویان برای انجام تکالیف و بحث در مورد درسها با هم کار کنند.

با معرفی خود و درگیر شدن در تابلوهای بحث و گفتگو بصورت آنلاین با سایر دانش آموزان و یا دانشجویان ارتباط برقرار کنید. همسالان شما می توانند هنگام تهیه آمادگی برای امتحانات یا درخواست بازخورد درباره تکالیف، یک منبع ارزشمند باشند. نگران نباشید برای ایجاد یک گروه مطالعه مجازی به آنها مراجعه کنید. احتمال این که شما توسط دوستان و همکلاسیهایتان و یا حتی از سمت سایرین مورد تشویق قرار بگیرید بسیار زیاد میشود که این موجب افزایش انگیزه در شما میگردد.

نتیجه

کلاسهای آنلاین یک گزینه عالی برای کمک به شما برای به دست آوردن مهارت های مورد نیاز برای تحقق اهداف خود هستند. اگرچه آنها چالش های منحصر به فرد خود را دارند ، اما پیروی از توصیه های بالا می تواند به شما کمک کند حتی در هرج و مرج ترین زمان ها نیز موفق باشید.