۰۲۱-۹۱۳۱۵۱۷۱

هدف شما: داوطلب شدن بی سابقه دانش آموزان!

تغییر موفقیت آمیز از آموزش مبتنی بر کلاس به آموزش آنلاین نیاز به یک استراتژی تعاملی دارد. به هر حال ، اگر دانش آموزان شما در طول کلاس به درس توجه نکنند ، آنها قادر به یادگیری چیزی نخواهند بود. اگر مخاطبین شما درگیر و فعال باشد ،این امر منجر به ترغیب و ایجاد یک محیط پر جنب و جوش در کلاس می شود و انواع رفتارها و نتایجی را که دوست دارید مشاهده کنید را انجام میدهند.
با یک برنامه آموزشی آموزش آنلاین و سرگرم کننده ، همه اینها امکان پذیر است. داوطب شدن خیلی زود به انگیزه و انگیزه خیلی زود به یک عادت تبدیل می شود. با توجه به این موضوع ، بیایید به 10 نکته برتر در مورد چگونگی سرگرم و جذاب کردن درسها (و همچنین نحوه آموزش آنلاین سرگرم کننده!) بپردازیم.

نکته 1: ابزار مناسب را انتخاب کنید (و آن را آزمایش کنید!)

قبل از اینکه بتوانید اولین کلاس آنلاین خود را برگزار کنید ، باید ابزاری برای کنفرانس ویدیویی پیدا کنید که به شما امکان می دهد با دانش آموزان خود ارتباط برقرار کنید. خوشبختانه گزینه های متنوعی در اختیار شما قرار دارد.
رهبران بازار شامل zoom،4gozineh ، Webex ، Adobe Connect ، Google Hangouts و سایر موارد هستند. بسیاری از این ابزارها یک گزینه رایگان دارند ، اگرچه شما ممکن است برای تأمین صحیح نیازهای دانشجویان خود نیاز به اشتراک پولی داشته باشید.
صرف نظر از ابزاری که انتخاب می کنید ، باید وقت بگذارید و یاد بگیرید چگونه از آن به درستی استفاده کنید. دستورالعمل ها را بخوانید ،از پشتیبانی کمک بگیرید ، فیلم های آموزشی را مشاهده کنید و عملکرد خود را بسنجید. هدف شما ،باید شناخت کافی از ابزار برای حمایت از دانش آموزان در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل باشد.

نکته 2: ایمن بمانید

COVID-19 (کرونا) یک دست انداز در جلسات آنلاین و رویدادهای کلاس تسهیل کرده است. به نوبه خود ، افزایش نظارت بر امنیت ارائه شده توسط ابزار کنفرانس ویدیویی اعمال شده است. خوشبختانه اقداماتی وجود دارد که می توانید برای تأمین امنیت کلاس آنلاین خود و اطمینان از فضای امن شما و دانش آموزان انجام دهید. توصیه می کنیم برای ایمن نگه داشتن جلسات مطالعه آنلاین خود این مراحل را دنبال کنید:
– دعوت های جلسه را در تالارهای گفتمان عمومی به اشتراک نگذارید.
– از جلسات خود با رمز عبور محافظت کنید.
– اطمینان حاصل کنید که همه شرکت کنندگان در اتاق را می شناسید.
– اطمینان حاصل کنید که نحوه مدیریت (و حذف) شرکت کنندگان را می دانید.

نکته 3: چهره خود را نشان دهید

صرفا شنیدن صدای شما در کلاس بدون دیده شدن توسط دانش آموز، عمل جذابی نیست. بنابراین دوربین خود را روشن کنید و مستقیماً با مخاطبان خود درگیر شوید. برای حفظ توجه آنها، باید اطمینان حاصل کنید که مستقیماً در دوربین خود صحبت می کنید. این به شما کمک می کند ارتباط شخصی تری با دانشجویان خود ایجاد کنید.
اما ملاحظات در اینجا متوقف نمی شوند. خیلی نزدیک به دوربین ننشینید. خیلی دور ننشین منطقه راحتی را پیدا کنید و در آن بچسبید. نور اتاق خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که آکوستیک (عدم ورود و پژواک صدا) خوب است.هیچ موقع نگران فضایی در آن به تدریس میپردازید نباشید و تمام تمرکز خود را به برگزاری کلاس آنلاین خود و یاد گیری دانش آموزان دهید.

نکته 4: قوانین  پایه ای کلاس را تنظیم کنید

کلاسهای درس آنلاین موفق به یک استراتژی تدریس نیاز دارند. این بدان معناست که شما به یک ساختار واضح نیاز دارید و ساختار نیز به قوانین احتیاج دارد. داشتن قوانین اساسی مشخص ، انتظارات را برای دانش آموزان تعیین می کند و آنها را تشویق می کند که رویدادهای کلاس شما را جدی بگیرند.
این قوانین باید کمک کند تا وقفه ها و حواس پرتی های غیر ضروری محدود شود ، یک محیط یادگیری ایمن تضمین و فرصت های برابر برای مشارکت همه فراهم شود.
شما باید آداب و معاشرت آنلاین را به دانش آموزان خود آموزش دهید و انتظارات خود را روشن کنید. به عنوان مثال : چگونه باید آنها سوال کنند؟ آیا در حالی که گوش می دهند ، باید “بی صدا” باشند؟ آیا مجاز به استفاده از قابلیت” Chat”هستند؟ اگر چنین است، چه محدودیت هایی برای آن اعمال می کنید؟
ما توصیه می کنیم لیستی از قوانین اساسی را بنویسید و در ابتدای هر جلسه کلاس آنها را اجرا کنید.

نکته 5: اصول خرد یادگیری را دنبال کنید

مهم نیست که چقدر معلم خوبی هستید یا نه ، فقط باید بتوانید مدت زمان توجه دانش آموز را حفظ و طولانی کنید. متخصصان رشد کودک توجه دارند که دامنه توجه به سن مخاطب متفاوت است.
به عنوان مثال ، کودکان 6 ساله می توانند به یک موضوع 12 تا 18 دقیقه توجه کنند. از طرف دیگر، کودکان 12 ساله می توانند 24 تا 36 دقیقه توجه کنند. مخاطبان خود را در نظر بگیرید و هنگام ایجاد برنامه درسی این نکته را بخاطر بسپارید.
برای کمک به حمایت بهتر دانش آموزان از حفظ تمرکز، ما اصول خرد یادگیری زیر را توصیه می کنیم. این نیاز به تقسیم محتوای شما در انفجارهای متمرکز کوچک دارد که می تواند به سرعت مصرف شود. به این فکر کنید که چگونه می توانید مباحث بزرگ را به قطعات کوچکتر تشکیل دهید. سپس به این فکر کنید که چگونه می خواهید با هر عنصر ارتباط برقرار کنید.
سعی کنید برای حفظ قایلیت داوطلب شدن، محیط را هرجا ممکن است تغییر دهید. کلاس های آنلاین سرگرم کننده نیاز به تنوع دارد. به عنوان مثال ، شما ممکن است با معرفی مفهوم شروع کنید ، سپس یک ویدیو را پخش کنید، سپس قبل از برگزاری رسمی کلاس آنلاین، سوال بپرسید و با یک مسابقه پایان دهید.

نکته 6: دروس خود را ثبت کنید

در اینجا یک توصیه ساده و کاربردی آورده شده است: جلسات کلاس آنلاین را ضبط کنید. این ضبط ها به چند دلیل مفید هستند. به عنوان مثال ، مواردی پیش می آید که یک یا چند دانش آموز قادر به حضور در کلاس نباشند، حداقل می توانند در زمان خاص خود با مشاهده کلاس های ضبط شده ،خود را به جلسه برسند.
علاوه بر این ، ممکن است این ضبط ها منابع مفیدی باشند. هنگامی که آنها نیاز به مطالعه دارند ، دانش آموزان شما ممکن است دوباره به درس های شما رجوع کنند تا مباحث خاصی را مرور کنند. همچنین می توانید ضبط ها را مشاهده کنید تا به نقد و برسی راه حل های خود برای دروس محاسباتی خود بپردازند.

نکته 7: ورود به سیستم به صورت دوره ای

شما باید مانند دانش آموزان در کلاس آنلاین به طور منظم شرکت کنید. اطمینان حاصل کنید که مخاطبان شما آنچه را که تاکنون آموزش داده شده است درک می کنند و چند سوال چالش برانگیز بپرسید و سوالات بیشتری از آنها بخواهید.
مهم است که اطمینان حاصل کنید دانش آموزان در دنیای یادگیری آنلاین عقب نمی مانند. به همین ترتیب ، تعیین آنچه دانش آموزان باید انجام دهند مهم است ، در صورتی که احساس می کنند هیچ بخشی از درس شما را درک نمی کنند.
بسیاری از ابزارهای کنفرانس ویدیویی نوعی از عملکرد نظرسنجی را ارائه می دهند. ما توصیه می کنیم قبل از رفتن به مورد بعدی که باید تدریس کنید، از این ابزار برای تعیین سطح دانش مخاطبان خود در مورد یک موضوع خاص استفاده کنید.
بسیاری از ابزارهای کنفرانس ویدئویی همچنین منطقه “گپ” مربوط به شبکه های اجتماعی را ارائه می دهند ، جایی که شرکت کنندگان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا این امکان در کلاسهای آنلاین شما استفاده می شود یا خیر. به دنبال آن ، باید برخی از دستورالعمل های روشن در مورد نحوه استفاده از آن تنظیم کنید.
از دانش آموزان خود بخواهید که به طور مناسب از این ابزار استفاده کنند. روشن کنید که زبان التهابی یا بی احترامی قابل تحمل نیست. با در نظر داشتن این قوانین، منطقه “گپ” را به طور منظم بررسی کنید. این می تواند یک روش عالی برای درخواست سوال از مخاطبان و بررسی دانش آنها باشد.

نکته8: فعالیتهای تعاملی را ارائه دهید

هنگامی که در تجربه یادگیری، مشارکت فعال داشته باشیم، به بهترین حالت آموزش میبینیم. به همین ترتیب ، شما باید با ترکیب فعالیت های تعاملی در کلاس آنلاین خود، انفعال را از بین ببرید. نمونه هایی از این فعالیت ها شامل فعالیت های به هم چسباندن مطالب علمی، ارائه، بررسی همسالان، آزمونها، جلسات مشاوره ی آنلاین، بازی ها و حتی سفرهای مجازی باشد.
به دنبال راه هایی برای مشارکت دادن دانش آموزانی باشید که نسبت به دیگران بازده کمتری دارند. انواع فعالیتهای مختلف را مرور کنید و یادداشت کنید که کدام یک واقعاً مورد توجه مخاطبان شما قرار می گیرند.
بدون توجه به اتصال تصویر یا وب کم، قادر خواهید بود بسیاری از این فعالیت ها را مستقیماً از طریق ابزار کنفرانس ویدیویی خود انجام دهید. به عنوان مثال ، شما می توانید از طریق قابلیت Whiteboard”” (تخته ی کلاس) به همراه دانش آموز مسئله را حل کنید.

نکته 9: از دانش آموزان خود بازخورد بگیرید

آخرین ، اما مطمئناً از همه مهمتر ، آن است که به طور منظم از دانش آموزان آنلاین خود بازخورد بگیرید. این به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که نیاز مخاطبان خود را برآورده می کنید و رویکرد خود را بهبود می بخشید.
این یک فرصت خوب است که میزبانی یک کلاس آنلاین جدید باشید. به همین ترتیب ، این بازخورد بسیار ارزشمند است. این امکان را برای شما فراهم می کند تا نگرانی ها را برطرف کنید، تغییرات ظریف ایجاد کنید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. برای اینکه کلاسهای آنلاین خود را جذاب تر کنید، به هر کمکی که می توانید دریافت کنید نیاز دارید.
نحوه جمع آوری این بازخورد به شما بستگی دارد. شما می توانید این کار را در پایان جلسه کلاس انجام دهید، درخواست کنید که آن را در ایمیل قرار دهند یا یک نظرسنجی ناشناس ارسال کنید. فقط مطمئن شوید که به همه نظرات توجه لازم را می کنید و در مورد ایجاد تغییرات رو به جلو ذهن باز دارید.

نکته آخر:

پذیرش انقلاب دیجیتالی و جهش در جلسات آنلاین کلاس می تواند اعصاب خردکن باشد و حتی سخت تر از آن جذاب کردن کلاس های مجازی و یا آنلاین برای دانش آموزان اما بسیاری از چیزهای یادگیری و موانع زیادی برای غلبه بر این سال تحصیلی وجود دارد.
در حالی که کلاس های آنلاین از برخی جهات محدود هستند ، اما همچنین دروازه ای مجازی را برای تجربه های جدید یادگیری باز می کنند. تجارب یادگیری که در دسترس تر ، تعاملی تر و جذاب تر از همیشه است.. اگر نتوانید توجه دانش آموزان آنلاین خود را جلب کنید ، پس نمی توانید یک تجربه یادگیری موثر ارائه دهید. اما اگر ده نکته مهم ما را دنبال می کنید ، باید در موقعیت خوبی قرار داشته باشید تا تخیل مخاطبان خود را جذب کنید ، انگیزه ایجاد کنید و مشارکت را تشویق کنید. این آسان نخواهد بود ، اما شما تمام ابزارهای لازم را دارید. موفق باشید و تجربه ی آموزش را زیبا کنید.