۰۲۱-۹۱۳۱۵۱۷۱

مقدمه

یادگیری آنلاین توسط بسیاری از فراگیران پذیرفته شده است و به سرعت در حال تبدیل شدن به یک روش پذیرفته شده برای کسب آموزش در بسیاری از مؤسسات آموزشی است (فراهانی، 2003). یادگیری آنلاین یک روش یادگیری باز و انعطاف پذیر است که در آن فراگیران می توانند در کسب دانش و در عین حال درگیر شدن در سایر فعالیت های خانگی یا مرتبط با کار شرکت کنند. تعامل به عنوان یک موضوع بسیار مهم برای پرداختن به محیط یادگیری آنلاین مطرح می شود و با جنبه ارائه بازخورد سازنده و پاسخگو همراه است. مشارکت فعال و کامل. یک محیط مساعد برای یادگیری نحوه برخورد با پیام های متمرکز و به اشتراک گذاری ایده ها در بین یادگیرندگان.

بسیاری از سیستم های یادگیری آنلاین در حال استفاده هستند. بیشترین استفاده به خصوص در ایالات متحده تخته سیاه و WebCT است. با این حال، این سیستم ها بسیار گران هستند و بسیاری از مؤسسات کوچک توانایی خرید آنها را ندارند. بنابراین آنها ترجیح داده اند از سیستم های بسیار مقرون به صرفه دیگری مانند ATutor و کلاس درس مجازی منهتن استفاده کنند. همه این سیستم ها تعامل بین دانش آموز و معلمان و همچنین بین دانش آموزان را ارتقا می دهند. به عنوان مثال، آنها از انجمن‌های گفتگو پشتیبانی و بهبود می‌بخشند، از چت زنده پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند فایل‌ها را آپلود کنند و اجازه استفاده از بسیاری از زبان‌ها را می‌دهند. از جمله سیستم های دیگر می توان به moodle، dotLRN و ILIAS اشاره کرد.

به گفته مور (1989)، سه نوع اصلی تعامل در یک زمینه آموزشی وجود دارد. نوع اول بین یادگیرنده و مربی است، نوع دوم در میان فراگیرانی است که در فرآیند یادگیری شرکت می کنند و نوع آخر بین زبان آموزان و محتوایی است که در تلاش برای تسلط بر آن هستند. ماتریس تعامل، تعاملات پویا ممکن در محیط یادگیری آنلاین معاصر را در یک مدل واحد گرد هم می آورد که می تواند در توسعه طراحی و تسهیل ابتکارات یادگیری آنلاین مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجایی که نوآوری‌های تکنولوژیکی و پیشرفت تقریباً در همه زمینه‌های توسعه، از جمله آموزش، به وجود می‌آیند، یادگیری آنلاین به بخشی از چشم‌انداز آموزشی تبدیل شده است. وقتی در مورد دوره های آنلاین یا دوره های حضوری که شامل اجزای آنلاین هستند سؤال می شود، دانشجویان دانشگاه و همچنین کالج معمولاً از محیط یادگیری آنلاین پشتیبانی می کنند و می گویند که این محیط برای یادگیری آنها مناسب ترین و با ارزش ترین است.

سه نوع تعامل نیز در محیط یادگیری آنلاین رخ می دهد . در وهله اول، جنبه اجتماعی تعامل وجود دارد که شامل تعامل بین فراگیران می شود. به منظور همکاری و تجربه تعامل موفق، بسیار توصیه می شود که فراگیران در کار گروهی شرکت کنند. این امر از طریق مشارکت شخصی برابر در فعالیت‌های تیم و به اشتراک گذاشتن آزادانه دانش، فرضیات، باورها و همچنین احساسات قبلی به دست می‌آید.

روش‌های فرآیند ریشه‌یابی عناصر اصلی هستند که می‌توانند توانایی یادگیرنده را برای کار تیمی و رسیدن به درک مشترک در فعالیت‌های دانش‌سازی افزایش دهند. این فرآیند فراگیران را قادر می‌سازد تا در ساختن و حفظ زمینه‌های مشترک با هم روبرو شوند. فراگیران باید روی فضای محتوا تمرکز کنند تا بفهمند هم‌نوعانشان چه می‌گویند و در عین حال آنچه را که به دیگر زبان‌آموزان می‌گویند و چگونه می‌گویند، در نظر بگیرند.

این باعث ایجاد یک درک مشترک در بین فراگیران می شود. علاوه بر این، آنها باید فضای رابطه‌ای کار گروهی را درک کنند، که نشان‌دهنده آن چیزی است که هم‌نوعان خود می‌خواهند و می‌توانند انجام دهند و همه آنها می‌توانند به عنوان یک گروه انجام دهند. از این طریق می توانند پیشرفت کارآمد کار خود را تسهیل کنند

علاوه بر این، افراد باید توجه داشته باشند که آیا همتایان خود مایل و قادر به برقراری تماس هستند یا خیر، ایده ها و پیشنهادات مهم را تشخیص دهند و مایل به گوش دادن و واکنش موثر باشند. همچنین فراگیران باید بدانند که چگونه در محیط آموزشی آنلاین حضور داشته باشند و چگونه حضور خود را اعلام کنند.

در دوره های آموزشی آنلاین که در آن زبان آموزان یکدیگر را نمی شناسند، عدم قطعیت ممکن است از طرق مختلفی بر همکاری تأثیر بگذارد. فعالیت های یادگیری مشارکتی فراگیران را می توان با استفاده از اسکریپت ها مشخص و ترتیب داد. نتایج در مورد پیامدهای یادگیری دانش‌آموز نشان می‌دهد که فراگیران در شرایط بدون نسخه، نتایج یادگیری بهتری نسبت به کسانی که در شرایط خط معرفتی هستند به دست آورده‌اند. یادگیری همکاری در ارتقای آگاهانه در آموزش عالی از طریق طراحی ابزارها یا اسکریپت های مختلف که قرار است به یادگیرندگان کمک کند تا با یکدیگر تعامل و کار کنند. محیط‌های یادگیری آنلاین راه‌های کارآمدی را برای به هم پیوستن اعضای گروه و ارضای نیازهای ارتباطی آن‌ها ارائه می‌دهند.

با این حال، یادگیری تنها از طریق ارتباط مشترک پیش نمی رود. همه گروه ها باید متضمن فرآیندهای اجتماعی باشند. سیستم‌های رایج یادگیری آنلاین به طور رضایت‌بخشی مدیریت دانش‌آموزان و کارکنان آموزشی را امکان‌پذیر می‌کنند، اما ابزارهای محدودی را برای پشتیبانی از تکنیک‌های آموزشی آشنا و حتی پشتیبانی کمتری از فرآیندهای اساسی پویایی گروهی که با یادگیری همراه است، ارائه می‌کنند.

جنبه آموزشی تعامل در یک محیط یادگیری آنلاین شامل تعامل بین یادگیرنده و معلمی است که بیشتر به عنوان تسهیل کننده از آن یاد می شود. فعالیت‌ها، تشویق‌ها و نگرش‌های معلم، تعیین‌کننده‌های کلیدی هستند که آیا یادگیرنده در یک محیط یادگیری آنلاین باقی می‌ماند یا خیر. به منظور ارتقای این نوع تعامل، معلم باید همیشه فرصت هایی را فراهم کند که هم برای تعاملات عمومی و هم برای تعاملات خصوصی مکرر باشد. ارائه به موقع بازخورد سازنده به تکالیف فراگیران یکی از مسائل مهمی است که معلم باید رعایت کند تا بین یادگیرنده و معلم اعتماد ایجاد شود.

مجموعه ای از تاریخ های ارسال برای تکالیف باید توسط هر دو طرف توافق شود و معلم بلافاصله پاسخ می دهد تا فراگیران را تشویق کند و انگیزه های آنها را حفظ کند. این همچنین به هر دو طرف کمک می کند تا در موقعیت برنامه ریزی برای تعهد خود به موقع باشند. معلم باید اطمینان حاصل کند که دستورالعمل ها و دستورالعمل های واضح برای هر تکلیف ارائه شده است و بر اساس تعداد تلاش های انجام شده توسط هر دانش آموز بازخورد ارائه می کند. با این حال، تقویت مثبت باید به هر یادگیرنده داده شود، زیرا تقویت منفی ممکن است تعامل آتی بین معلم و یادگیرنده را حفظ کند.

معلم باید بتواند ثبات تعامل را فراهم کند، وضعیتی که در آن معلم نگرانی مداوم را برای یادگیرندگان به تصویر می کشد . این نگرانی باید بر این متمرکز شود که فراگیران باید در موقعیتی قرار گیرند که بتوانند یاد بگیرند و از این رو فراگیران سطح علاقه نزدیک تری را که معلم نسبت به آنها ایجاد می کند، احساس کنند. این تعامل مداوم همچنین فراگیران را تشویق می کند تا مهارت های برنامه ریزی و مطالعه را به تنهایی و همچنین نقاط قوت یادگیری خود را تشخیص دهند. فراگیران را قادر می‌سازد تا به کمک‌ها یا ایده‌های خود ارزش و احترام بگذارند و در عین حال در موقعیتی قرار بگیرند که از منابع موجود به نحوی ارزشمند استفاده کنند.

معلم باید بتواند از همکاری حمایت کند، زیرا این یک پایگاه و وسیله ای است که از طریق آن یادگیرندگان می توانند دانش خود را بسازند و بنابراین به یک گروه کمک کنند. انعطاف‌پذیری نیز باید در نظر گرفته شود و معلم باید بتواند به فراگیران اجازه دهد تا از طیف وسیعی از فناوری‌ها از جمله چند رسانه‌ای استفاده کنند تا به سبک‌های مختلف یادگیری پرداخته و نیازهای همه دانش‌آموزان از جمله معلولان را برآورده کند.

آموزش online با تکامل سریع به سرعت پیشرفت می کند. در میان تمام این مسائل مربوط به آموزش آنلاین، تعامل به عنوان کلید موفقیت در آموزش و یادگیری تعریف شده است. با این حال، برخی از مربیان آنلاین با چالش های طراحی، توسعه و تسهیل تعاملات روبرو هستند. تکنیک‌های آموزش تمرینی، مبتنی بر تجربه و بازتابی، دستورالعمل‌هایی را برای مربیان فراهم می‌کنند تا تعامل در محیط‌های آموزش الکترونیکی را ارتقا دهند. در محیط های یادگیری آنلاین، معمولاً دانش آموزان به دلیل عدم تعامل اجتماعی فوری احساس انزوا می کنند. علاوه بر این، دانش آموزان باید خود را تغییر دهند تا فعال تر و خود هدایت شوند.

آنها باید از منفعل بودن در روند یادگیری خود اجتناب کنند. یک روش متداول برای افزایش تعامل در محیط های یادگیری آنلاین، بحث های ناهمزمان مانند انجمن های گفتگوی آنلاین است. انجمن های گفتگوی آنلاین یکی از ویژگی های رایج برای ارتقای تعاملات در محیط های یادگیری آنلاین است. این اجازه می دهد تا ارتباط ناهمزمان بین دانش آموزان و همچنین دانش آموزان با مربی. این یکی از ابزارهایی است که به دانش آموزان اجازه می دهد بدون محدودیت زمانی و مکانی ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند سؤالات خود را ارسال کنند و همچنین نظرات و سؤالات خود را هنگام تعامل با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

سومین جنبه از تعامل در محیط یادگیری آنلاین، جنبه شناختی است که شامل تعامل بین یادگیرنده و محتوا می شود. به منظور ارتقای این تعامل، محتوا باید به دنبال ترویج تفکر واگرا در بین فراگیران باشد و بتواند فراگیران را قادر به مشارکت در حل مسئله کند.  محتوا همچنین باید آزمایش مداوم را تشویق کند تا دانش‌آموزان را قادر سازد تا مهارت‌های عملی و دیدگاه گسترده‌ای از مشاهده تکالیف یا مشکلات را توسعه دهند. همچنین باید به دنبال تطبیق فعالیت هایی مانند خودآزمایی، تکالیف نوشته شده و همکاری گروه های کوچکی باشد که تفکر علمی را تقویت می کند .

محتوا نباید برای زبان آموزان انتزاعی باشد و نه خیلی ساده. این امر به فراگیران امکان می دهد نگرش مثبتی نسبت به تعامل با محتوا ایجاد کنند زیرا آنها مطمئن هستند که باید در پایان دوره چیزی یاد بگیرند. به منظور حفظ ثبات تعامل بین فراگیران و محتوا، فراگیران باید بتوانند محتوا را در چارچوب دانش قبلی یادگیرنده درک کنند. محتوایی که یادگیرنده تصوری از آن ندارد، یادگیرنده را دلسرد می کند و علاقه ای که قبلاً نسبت به یادگیری آنلاین ایجاد شده بود را کاهش می دهد. بنابراین معلم باید آنچه را که یادگرفته‌اند به گوش فراگیران برساند و آن‌ها را به‌گونه‌ای ارزیابی کند که در مورد تجربیات یادگیری در آینده دانش کسب کنند.

با در نظر گرفتن مفاهیم طراحی دوره آنلاین، واضح است که عناصر خاصی از طراحی دوره خوب که در محیط‌های یادگیری حضوری آزمایش شده‌اند و همچنان در محیط‌های آنلاین مهم هستند. این موارد شامل جنبه‌هایی مانند چالش‌برانگیز کردن، ترکیب کردن، و محتوای جذاب است که ساختار وظیفه‌ای را ارائه می‌کند که حل مسئله و همکاری را در کلاس درس یا جامعه آنلاین ترویج می‌کند.

نتیجه

در حالی که فرصت ها و مزایای یادگیری آنلاین در نظر گرفته می شود، بسیار توصیه می شود که جنبه تعامل در محیط یادگیری آنلاین را نادیده نگیرید. نیازهای یادگیرنده باید به طور کامل توسط طراحان آموزشی و همچنین مدیران مورد توجه قرار گیرد تا نتایج اجتماعی، تحصیلی و هدفمند ارتقاء یابد.