۰۲۱-۹۱۳۱۵۱۷۱

از زمانی که آموزش آنلاین به صورت رسمی قوت گرفته است بیشتر پرسش ها در مورد چگونگی پایبند دامنش آموزان به کلاسهای آنلاین از طریق سیستم های دیجیتال است،که در این مورد جلسات متعددی در آموزش و پرورش برکزار شد تا راهکارهای موثری در این مورد اتخاذ شود تا مبادا به آموزش دانش آموزان لطمه وارد نشود.در این مقاله بیشتر بر سر موضوع حضور در کلاس و فعال بودن دانش آموز مانند زمان حضوری بودن کلاس های درس بحث خواهیم کرد.یکی از دلایل سردی دانش آموزان نسبت به شرکت در کلاس نا آشنایی آنها با دفضای مجازی و نحوه استفاده از آن می باشد که معلم باید دانش آموزان را با این فضا بیشتر آشنا کند حتی یک فایل راهنما در اختیار دانش آموزان و خانواده ها بگذارد تا در همیاری این آموزش خانواده ها نیز دخیل باشند.کلاس را با قوانین خاص اداره کنید،این قوانین می تواند شامل به موقع اجازه دانش آموز برای ترک کلاس به خاطر انجام کاری ییا پرسش مطلب درسی بعد از تدریس معلم یا ضرورت در مشارکت کار گروهی و اختصاص نمره به آن باشد.

1)مشکلات اینترنت:برای انجام هر کاری بوسیله اینترنت باید تمام مشکلات را در نظر گرفت ،از پهنای باند تا سرعت کم که موجب اختلال در آموزش دانش آموز شود.برای این کار معلم باید وقتی را اختصاص دهد تا برای دانش آموزان رفع اشکال کند و دانش آموزان از اضطراب و استرس این فضا به دور باشند.

2) بارگذاری فیلم به مدت 1 روز:حتما کلاس های خود را حین تدریس ضبط کنید و حداقل به مدت 1 روز در اختیار دانش آموزان بگذارید تا بتوانند از آموزش آن روز اگر به هر دلیلی استفاده نکردند بی بهره نمانند.همچنین برای ارسال تکالیف آنها زمانی را اختصاص دهید تا تکالیف را برای شما بفرستند.

3)حواس پرتی در کلاس:در کلاس دبیر می تواند دانش آموزان را به گروه هایی با تعداد کمتر تقسیم کند تا دانش آموزان بتوانند فعالیت کنند.قبل از شروع فعالیت باید دبیر مشخص کند چه کارهایی داخل گروه انجام شود.پس از اتمام کلاس هم سرگروه ها باید یک جمع بندی از بحث ها و فعالیت ها به دبیر ارائه دهند.

4)تنوع نداشتن:یکی از مشکلات کلاس های آنلاین که اگر برطرف نشود به یک معضل بزرگ در کلاس تبدیل می شود یکنواختی استکه می توان با خلاقیت فضای کسل کننده آن را به یک فضای ایده آل درسی تبدیل کرد.می تئان با کمک بچه ها سرودی را تمرین کرد و در کلاس با کمک هم بخوانند یا بتزی های فکری در کلاس انجام داد که مخصوصا در میان کودکان با سنین کمتر استقبال بیشتری دارد و روحیه آنها را تقویت می کند.می توانند در داخل کلاس بین درس حرکات ورزشی انجام دهند.جنب و جوش به بچه ها انرژی  می دهد تا در ادامه درس را بهتر یاد بگیرند و حوصله آنها بین کلاس سر نرود.معلم میتواند هنگام تدریس از ترفند قصه گویی نیز استفاده کند.از بچه ها بخواهد برای یک داستان نقش شخصیت های مختلف را برعهده بگیرند و با حفظ دیالوگ با هم فعالیت کنند شرح قصه ای را با کمک هم جلو ببرند.

5)اختصاص وقت آزاد بین درس:داشتن زنگ تفریح بین هر درس می تواند خستگی ناشی از حضور در کلاس را از دانش آموز بگیرد و ذهن دانش آموز آماده ی یادگیری مطلب درسی دیگر شود.

6)آشنایی معلم و دانش آموز با هم:معلم در کلاس می تواند از دانش آموزان بخواهد کارها و فعالیت های مورد علاقه خود را انجام دهند و از آنها فیلم بگیرد تا به شناخت معلم نسبت به او کمک کند و او با روحیه دانش آموزان بیشتر آشنا شود تا راهی برای رفتار درست دانش آموزان پیدا کند.اما یادآوری کنیم که حتما اجازه مشاهده فیلم را قبل از دیدن آن از دانش آموز حتما بگیرید.

7)انگیزه دادن به دانش آموز:در حین کلاس وقتی را صرفا برای صحبت با دانش آموز جهت افزایش انگیزه آنها اختصاص دهید می تواند در روندافزایش اعتماد به نفس به او کمک کند تا بتواند از عهده ی دروس خود به خوبی برآید. و روحیه او تقویت شود. این کار در پیشرفت درسی او میتواند بسیار موثر باشد.

8)جذاب کردن تدریس:در تدریس خود از شیوه قصه گوییاستفاده کنید.حتی میتوانید شعرهای مختلفی در رابطه با موضوع تدریس تهیه کنید.مخخصوصا برای کودکان که روند یادگیری آنها را سرعت میبخشد و بیبشتر در ذهن آنها موضوع تدریس شده باقی می ماند،حتی می توانید از انیمیشن ها هم در تدریس خود استفاده کنید .شما با بروز و خلاق بودن خود می توانید بسیار فرد جذابی برای دانش آموز جهت یادگیری او باشید و او را به شرکت در کلاس خود ترغیب کنید کما اینکه دانش آموزان هم در این مسیر باید با شما همکاری لازم را داشته باشند که این امر از طرف والدین هم میتواند عملی شود.

9)مهلت کافی برای ارسال تمارین:برای تمارین خود با توجه به زمان حل سوال مهلت مشخص کنید و توانایی و سرعت دانش آموزان را هم در نظر بگیرید،زیرا کمبود وقت در حل تمرین یا امتحان می تواند دانش آموز را دچار تشویش و اضطراب کند و از کلاس دور کند و احساس او را نسبت به درس تغییر دهد و او را از درس دور کند.پس خیلی باید این موضوع را مورد اهمیت قرار دهد تا خالق احساس نا خوشایند در دانش آموزان به خصوص کودکان نشد زیرا از بین بردن این احساس نیاز به زمان دارد که وقت دانش آموزان را تلف می کند.