۰۲۱-۹۱۳۱۵۱۷۱

آموزش آنلاین

امروزه به دلیل مجازی شدن آموزش ،تاثیر آموزش آنلاین بر دانش آموزان مشهود است در حالی که در گذشته ای نه چندان دور و تا سالهای اخیرآموزش در اکثر جوامع دنیا به شکل حضوری و ارتباط مستقیم دانش آموزان با معلم در محیط مدرسه و در فضای کلاس برگزار می شد  و به ندرت آموزش به طریقه آنلاین و از راه دور صورت پذیرفت .

این ارتباط از طریق استفاده از اینترنت انجام شد،استفاده از اینترنت به اوایل دهه 90 میلادی بر می گردد و بیشتر روش های قدیمی ارتباط رسانه ای از قبیل تلویزیون ،رادیو و روزنامه با آمدن اینترنت به نامه الکترونیکی یا ایمیل ،تلویزیون اینترنتی و روزنامه دیجیتالی و وب سایت ها تغییر شکل دادند و برای کلیه مشاغل بزرگ و کوچک تبدیل به منابع اصلی درآمد شد .

آموزش و یادگیری نیز از این امر جدا نیست و با استفاده از اینترنت آموزش حضوری و سنتی جای خود را به مرور به آموزش از راه دور میدهد.آموزش آنلاین یکی از انواع آموزش های مجازی است، ولی پس از همه گیری و اپیدمی که در دوسال اخیر در کل دنیا شیوع پیدا کردزندگی انسان ها دچار تغییرات فزاینده ای شد که آموزش نیز از این ثغییرات مستثنا نبود .

این تغییرات از صورت حضوری به آنلاین انجام پذیرفت و آموزش از راه دور ثفاوت حداکثری با آموزش حضوری دارد که دانش آموزان بیشترین مسئولیت را در این رابطه متحمل می شوند و باید بیشتر از گذشته تلاش مضاعف داشته باشند تا بتوانند در این عرصه از آموزش به نتیجه برسند.شیوه ی آنلاین در تدریس و حتی یادگیری دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد و می تواند روش آموزش را برای همیشه تغییر دهد.

در این طریقه از آموزش بر خلاف شیوه آموزش سنتی دانش آموز هر لحظه که نیاز باشد می تواند با معلم خود در ارتباط باشد ویا معلم اگر پیام یا توصیه ای داشته باشد می تواند در هر زمان با دانش آموزان در ارتباط باشد و در آموزش مجازی دانش آموز علاوه بر اینکه مشکلات یادگیری خود را می تواند از طریق ارتباط اینترنتی حل کند بلکه یاد می گیرد علاوه بر دیدن فیلم و کارتون در آن و سپری کردن لحظات تفریحی مشکلات علمی و تحصیلی خود را نیز حل کند و آنرا از بعد دیگر آموزش ببیند.این روش در یادگیری دانش آموزان نقش بسزایی دارد .

5 تاثیر آموزش آنلاین :

1-مهمترین نقش آن برای دانش آموزان به دلیل ارتباط از راه دور با استفاده از لپ تاپ یا تب لت و گوشی های هوشمند جذاب و گیرا می باشند آنها از چنین ارتباطی خسته یا کسل نمی شوند که میتواند گویای تاثیر آموزش آنلاین بر دانش آموزان باشد.

2-در آموزش از راه دور می توان گفت این شیوه دانش آموز محور است و دانش آموزان علاوه بر استفاده از کتاب درسی خود همزمان میتوانند به کمک اینترنت از چندین منبع استفاده کرده و از ابزار های مختلف آموزشی بهره مند شوند و این روش میزان یادگیری دانش آموزان را چندین برابر میکند.

3-مهمترین تاثیر آموزش آنلاین در دسترس بودن منابع آموزشی مختلف بدون داشتن محدودیت زمانی و مکانی و حد و مرز جغرافیایی می باشد.

4-تاثیر آموزش آنلاین بردانش آموزان میتوان در تغییر شیوه مطالعه دانش آموزان یافت که امروزه کتاب و دفتر جای خود را بهه ابزار و کتای های دیجیتالی داده است.

5-دانش آموزان با تغییر سیستم آموزشی فضایی متفاوت از آموزش را موسوم به آموزش آنلاین تجربه کردند که قبلا این امکان برای آنها وجود نداشت.

 

نتیجه گیری

دانش آموزان با قرارگیری در فضای آموزش آنلاین نه تنها تجربه ای جدید در زمینه نحوه ی آموزش به دست آوردند بلکه باعث شد روند یادگیری آنها در زمینه فناوری های مختلف دیجیتالی و رایانه ای نیز گسترده تر شود این امر به این دلیل است که دنیای مجازی در هر سنی جذابیت دارد و با وجود سیستم آموزش آنلاین این جذابیت قوت بیشتری گرفته و بیش از حد انتظار مخاطب بیشتری پیدا کرده به طوری که عضو جدایی ناپذیر از زندگی مردم عام شده است.تاثیر آموزش آنلاین به گونه ای است که می تواند در آینده ی آموزش تغییرات بزرگی ایجاد کند و احتمال اینکه آموزش آنلاین نیز در آینده کنار آموزش حضوری قرار گیرد بسیار زیاد است.